Przejdź do treści

Windscribe VPN – Opinie, Test, Recenzja

WindscribeWindscribe jest interesującą siecią VPN, która piętrzy się na funkcjach, ale pozostaje łatwa w użyciu, z niektórymi bardzo niskimi cenami za swoje komercyjne produkty i jednym z najbardziej hojnych darmowych planów wokół.

Sieć jest przyzwoitej wielkości, z lokalizacjami w 110 miastach rozsianych po 60 krajach.

Szereg aplikacji oznacza, że jesteś objęty systemem Windows, Mac, Android, iOS i Linux. Rozszerzenia Chrome, Firefox i Opera dają Ci jeszcze więcej możliwości połączenia, a strona internetowa ma przewodniki, które pomogą Ci skonfigurować usługę na routerach, Kodi, Amazon FireTV, Nvidia Shield i za pośrednictwem dowolnego oprogramowania lub urządzenia kompatybilnego z OpenVPN.

Obsługa IKEv2 i OpenVPN z silnym szyfrowaniem AES-256 zabezpiecza cały ruch w tunelu przed snooperami, podczas gdy technologie kamuflażu próbują zaciemniać korzystanie z VPN, być może pozwalając Ci na korzystanie z Internetu nawet w krajach, które aktywnie blokują ruch VPN.

ROBERT to oparte na DNS narzędzie do blokowania reklam, złośliwego oprogramowania, trackerów i różnego rodzaju treści internetowych (hazard, „fałszywe wiadomości i przynęta na kliknięcia” i tak dalej). Wykracza to daleko poza podstawową czarną listę DNS, którą otrzymasz od innych dostawców, i daje Ci więcej mocy i możliwości konfiguracji niż wiele aplikacji desktopowych.

Rozszerzenia przeglądarki są kolejną atrakcją, z kilkoma niezwykłymi i atrakcyjnymi funkcjami bonusowymi.

Nie tylko łączą Cię one na przykład przez jeden serwer. Możesz zdecydować się na przekierowanie ruchu z jednej lokalizacji, przez sieć Windscribe do innej, a następnie opuścić miejsce docelowe, co znacznie utrudnia innym śledzenie rzeczywistej lokalizacji.

Rozszerzenia mogą zatrudniać wiele innych sztuczek, aby ukryć swoją tożsamość online, w tym zmiana strefy czasowej przeglądarki, aby dopasować lokalizację Windscribe, monitorowanie i usuwanie plików cookie ustawionych podczas sesji VPN, a losowo obracając agenta użytkownika przeglądarki, aby zmniejszyć szansę na pobranie odcisków palców.

Opcje obejmują statyczny adres IP. Dodanie adresu IP dla użytkowników indywidualnych kosztuje 8 dolarów miesięcznie, na przykład, ale powinno znacznie zwiększyć Twoje szanse na dostęp do zablokowanych stron. (Gdy masz już statyczny adres IP, możesz również włączyć przekierowanie portów w konsoli internetowej Windscribe).

Wsparcie jest dostępne poprzez czat i bilet, jeśli go potrzebujesz, a Windscribe nawet ma swój własny subreddit. Jest to cenne, ponieważ pozwala potencjalnym klientom zobaczyć, o czym mówią prawdziwi użytkownicy Windscribe, pytania, które mają i problemy, przed którymi stają – poziom przejrzystości, który rzadko można zobaczyć w innych sieciach VPN.

Nowe funkcje wprowadzone od czasu naszego ostatniego przeglądu tej usługi obejmują główne aktualizacje aplikacji mobilnych. Błyszcząca nowa aplikacja na iOS obsługuje białą listę sieci, obsługuje IKEv2 i OpenVPN oraz zawiera skróty Siri. Aplikacja na Androida obsługuje również IKEv2 i OpenVPN oraz oferuje dzielenie tuneli, aby określić, które aplikacje korzystają z tunelu, a które nie.

Nowe, bardziej wszechstronne rozszerzenia przeglądarek obsługują wybór lokalizacji na poziomie miasta, blokują złośliwe oprogramowanie i strony phishingowe, a także dodają szereg dodatków zwiększających prywatność, w tym blokadę WebRTC, spoofing API lokalizacji i blokadę powiadomień o witrynie.

Zaawansowane dodatki obejmują nowe możliwości spoofingu i blokowania dla ROBERT oraz efemeryczne przekierowywanie portów na wszystkich serwerach dla użytkowników Pro, na przykład umożliwiając bezpieczny dostęp do komputera domowego przez Internet podczas połączenia z Windscribe.

Plany i cena Windscribe VPN

Bezpłatny plan Windscribe oferuje hojne 10GB transferu danych miesięcznie, jeśli zarejestrujesz się za pomocą swojego adresu e-mail, 2GB jeśli nie. Jesteś ograniczony do zaledwie 10 serwerów – USA, Europy i Hongkongu – ale to wciąż lepiej niż w przypadku wielu usług („Przepraszam, możesz się połączyć tylko z Brunei, czy to problem?”).

Aktualizacja do planu komercyjnego daje Ci nieograniczone dane, dostęp do wszystkich 110 lokalizacji oraz możliwość generowania własnych konfiguracji OpenVPN, IKEv2 i SOCKS5.

Nie ma również irytujących ograniczeń dla jednoczesnych połączeń. Możesz skonfigurować i korzystać z usługi gdziekolwiek chcesz, tak długo, jak długo urządzenia są Twoje (drobny druk zabrania dzielenia się swoim kontem z innymi).

Ceny są niskie. Miesięczne rozliczenie wynosi tylko 9 dolarów, na przykład – wiele najlepszych sieci VPN pobiera 12-13 dolarów. Płać za rok z góry, a cena spada do równowartości 4,08 dolarów. To znacznie poniżej większości planów rocznych dostawców VPN (ExpressVPN prosi 8,32$, HideMyAss $6,99, CyberGhost $5,99), ale są tańsze oferty wokół. Prywatny dostęp do Internetu i plany roczne Ivacy’s są wycenione na 3,33 dolarów, na przykład, a jeśli jesteś gotów zapisać się na dwa lub więcej lat, CyberGhost, VPN Unlimited, Surfshark i inni mają plany kosztujące poniżej 3 dolarów miesięcznie.

To jednak nie koniec historii. Windscribe’s „Zbuduj plan” system może pozwolić Ci zaoszczędzić pieniądze, wybierając tylko lokalizacje, których potrzebujesz, za 1 USD każdy. Każda lokalizacja dodaje 10GB do twojego bezpłatnego limitu przepustowości, a twój plan musi mieć co najmniej dwie lokalizacje.

Na przykład, jeśli zarejestrujesz się za pomocą adresu e-mail, otrzymasz 10GB kieszonkowego miesięcznie. Zbuduj plan z lokalizacjami w USA i Wielkiej Brytanii, a otrzymasz 30GB danych za 2$ miesięcznie. Możesz uaktualnić do nieograniczonej ilości danych za kolejne $1, lub w sumie tylko $3 na miesiąc, zafakturowane miesięcznie. To świetne rozwiązanie w przypadku przedłużonej wersji próbnej usługi lub jeśli potrzebujesz VPN tylko podczas podróży.

Inna opcja, ScribeForce, umożliwia rejestrację grupy użytkowników (firmy, rodziny) z tym samym kontem. Istnieje minimum pięciu użytkowników, ale za dostęp do pełnej i nieograniczonej usługi zapłacisz tylko 3 dolary za każdego z nich, płatne co miesiąc.

Bez względu na Twoje preferencje, Windscribe daje Ci szerszy niż zwykle wybór opcji płatności, które obejmują kartę, PayPal, Bitcoin i inne waluty kryptograficzne poprzez CoinPayments.net, oraz karty upominkowe i wiele innych opcji poprzez Paymentwall.

Windscribe nie jest najtańszym komercyjnym dostawcą VPN, ale jest to lepsza wartość niż wiele, bardzo uczciwie wyceniona za funkcje, które otrzymujesz, a jego elastyczność jest główną zaletą. Jeśli nie wymagają pełnej obsługi przez cały czas, darmowy plan może być wystarczające do codziennego użytku, a można, powiedzmy, kupić trzy miesiące nieograniczonej przepustowości w roku za łączną kwotę 9 dolarów, bez konieczności zawierania długich umów. Wiele VPN pobiera więcej niż za jeden miesiąc.

Prywatność i logowanie

Funkcje prywatności Windscribe rozpoczynają się od przemysłowego szyfrowania AES-256, uwierzytelniania SHA512, 4096-bitowego klucza RSA i wsparcia dla doskonałej przyszłościowej tajemnicy (klucze nie są ponownie wykorzystywane, więc nawet jeśli snooper zdobędzie klucz prywatny, to pozwoli im na przeglądanie danych tylko w ramach jednej sesji).

Aplikacje wykorzystują wiele technik w celu zmniejszenia ryzyka wycieku danych, ograniczenia ruchu IPv6, przekierowywania żądań DNS przez tunel do obsługi przez serwer VPN, a opcjonalnie przy użyciu zapory sieciowej do blokowania całego dostępu do Internetu, jeśli połączenie zostanie przerwane.

Sprawdziliśmy wydajność Windscribe na systemie Windows 10 używając stron internetowych IPLeak, DNSLeakTest i DoILeak, i nie znaleźliśmy żadnego DNS ani innych przecieków.

Włączyliśmy przełącznik uśmierci klienta Windows (który Windows nazywa zaporę sieciową) i siłą zamknęliśmy połączenie VPN, aby zobaczyć jak by się ono zachowywało. Rezultaty były prawie idealne: nasz dostęp do Internetu został natychmiast zablokowany, interfejs klienta zaktualizowany, aby pokazać problem, a następnie natychmiast zaczął ponownie łączyć się i wyświetlił powiadomienie na pulpicie systemu Windows, gdy znów byliśmy w sieci. Chcielibyśmy zobaczyć powiadomienie na pulpicie, aby powiedzieć nam, kiedy połączenie zostało przerwane, ale w przeciwnym razie klient i przełącznik zabijania działał dokładnie tak, jak powinien, chroniąc naszą prywatność przez cały czas.

Polityka logowania Windscribe jest zawarta w jasno napisanej polityce prywatności, która wyjaśnia, co firma robi, a czego nie zbiera.

Długoterminowe logowanie jest ograniczone do całkowitej szerokości pasma, z którego korzystałeś w ciągu miesiąca (niezbędne do zarządzania użytkowaniem na darmowym planie), oraz znacznik czasu ostatniej aktywności w serwisie, aby umożliwić identyfikację nieaktywnych kont.

System na krótko zbiera pewne szczegóły połączenia – nazwę użytkownika, podłączony serwer VPN, czas połączenia, pasmo wykorzystywane podczas sesji, liczbę podłączonych urządzeń – ale są one przechowywane tylko w pamięci RAM serwera VPN i są tracone po zamknięciu sesji.

Poza tym, nie ma logowania połączeń, adresów IP, znaczników czasowych czy historii przeglądania. Albo, jak to określa polityka prywatności, „nie przechowujemy żadnych logów na temat tego, kto używał jakiego adresu IP, więc nie możemy wiązać aktywności użytkownika z żadnym pojedynczym użytkownikiem”.

Ponieważ nie ma żadnych danych o Twoich działaniach, Windscribe wskazuje, że nie ma się czym dzielić. Jest to poparte raportem na temat przejrzystości, który obejmuje liczbę wniosków o dane DMCA i organów ścigania w ciągu roku, a w obu przypadkach stwierdza, że tak jest: „Dokładnie zerowe wnioski zostały spełnione z powodu braku odpowiednich danych”.

Chcielibyśmy, aby Windscribe poszedł dalej. Konkurenci tacy jak TunnelBear i VyprVPN poddali swoje systemy audytowi publicznemu w celu sprawdzenia, czy nie ma problemów z logowaniem lub innymi kwestiami związanymi z prywatnością, co daje o wiele więcej pewności potencjalnym klientom, niż pocieszające słowa na stronie internetowej. Mamy nadzieję, że Windscribe (i inni dostawcy VPN) wkrótce zrobią to samo.

W międzyczasie warto pamiętać, że Windscribe da Ci 2GB danych miesięcznie, za darmo, bez konieczności podawania adresu e-mail lub innych danych osobowych. Limit danych będzie problemem dla użytkowników korzystających ze strumieniowej transmisji danych i osób pobierających duże ilości danych, ale jeśli szukasz tylko ochrony poczty elektronicznej i podstawowych funkcji przeglądania stron internetowych, to automatycznie uzyskuje się większą anonimowość niż w przypadku prawie wszystkich innych osób.

Wsparcie techniczne

Jeśli masz jakieś problemy techniczne, strona pomocy technicznej Windscribe jest dobrym miejscem, aby zacząć szukać odpowiedzi.

Zasoby rozpoczynają się od szeregu przewodników konfiguracji bardzo długiej listy platform i urządzeń (komputery stacjonarne, telefony komórkowe, routery, NAS, inteligentne telewizory, klienci torrentów i inne).

Te tutoriale nie mają tego samego zasięgu i głębokości, które zobaczysz od najlepszych dostawców VPN, ale są ciekawe akcenty. NordVPN posiada przewodniki konfiguracji dla Windows Vista, 7, 8 i 10, na przykład, używając aplikacji, OpenVPN lub IKEv2.

Sekcja konfiguracji systemu Windows Windscribe obejmuje tylko jego aplikację, Windows 10 i IKEv2, ale w niecodzienny sposób pokazuje, jak można zainstalować klienta za pomocą PowerShell (jest to łatwiejsze niż myślisz). Przewodniki po systemie Android dają również większy wybór niż zwykle, z poradami, jak połączyć się przez IKEv2 za pomocą aplikacji Strongswan, lub przez OpenVPN z OpenVPN dla systemu Android.

Po uruchomieniu usługi, w bazie wiedzy znajdują się artykuły, które pomagają w rozwiązywaniu typowych problemów (wolne prędkości, losowe rozłączenia i inne). Są one łatwe do przeczytania i zawierają podstawowe informacje, ale nie zaczynaj dopasowywać się do bardziej zaawansowanych treści w niektórych przewodnikach konfiguracji, a niektóre z porad są wątpliwe.

Artykuł o wolnych prędkościach zawiera na przykład sugestię, aby „całkowicie zamknąć oprogramowanie [antywirusowe lub firewall]”. Najwyraźniej ich kontrola ruchu sieciowego może spowolnić lub nawet przerwać połączenie. Podejrzewamy, że jest to mało prawdopodobne, ale nawet jeśli jest to w 100% poprawne, całkowite wyłączenie programu antywirusowego w czasie, gdy korzystasz z Internetu, nie jest naprawdę mądrym pomysłem.

Jeśli wszystko inne się nie powiedzie, możesz skontaktować się bezpośrednio z działem pomocy technicznej. Nie ma bezpośredniego czatu na żywo (choć najwyraźniej prosty chatbot wsparcia czasem eskaluje zapytania do ludzkiego agenta wsparcia) i nie można po prostu wysłać e-mail, ale strona internetowa ma formularz, który można wypełnić, aby podnieść bilet.

Dokładnie jak długo potrwa, aby uzyskać odpowiedź nie jest jasne, i Windscribe blog post wyjaśnia dlaczego: Ponieważ jesteśmy stosunkowo małą firmą (13 pracowników), nie jesteśmy w stanie zapewnić wsparcia 24/7, a ponieważ zapewniamy wsparcie wszystkim użytkownikom, w tym milionom darmowych kont, rzeczy mogą być nieco przytłaczające.

Ale na plus strony, Windscribe wskazuje, że to wszystko obsługuje w domu, a nie za pomocą „pracowników na zewnątrz płacy minimalnej na drugiej stronie planety, którzy czytają scenariusz.

Być może trzeba będzie poczekać trochę dłużej na odpowiedź, ale z prawdziwym doświadczeniem w firmie, jest to o wiele bardziej prawdopodobne, że warto czekać.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Windscribe to sympatyczny VPN i reprezentuje dobrą wartość, z mnóstwem użytecznych dodatków chroniących prywatność i jednym z najbardziej hojnych darmowych planów VPN wokół. Mamy pewne zastrzeżenia – prędkości, brak wsparcia 24/7 – ale to nie wpłynie na wszystkich, więc polecamy zainstalować darmową wersję, aby zobaczyć, jak to działa dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit