Przejdź do treści

TunnelBear VPN – Opinie, Test, Recenzja

TunnelBearSieci VPN mogą wydawać się skomplikowaną technologią, wypełnioną niskopoziomowymi szczegółami geeky, które mało kto rozumie, ale sprawdź stronę TunnelBear i szybko zrozumiesz, że ta usługa robi rzeczy inaczej.

Kanadyjska firma należąca do McAfee nie utopi Cię w żargonie. Niewiele mówi się o protokołach, nie wspomina się o typach szyfrowania, prawie nie ma żadnych terminów technicznych. Zamiast tego strona skupia się na podstawach, takich jak jasne wyjaśnienie, dlaczego warto w pierwszej kolejności użyć sieci VPN.

Takie podejście nie będzie działać dla wszystkich. Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i chcesz dotrzeć do szczegółów technicznych usługi, na przykład, jesteś prawdopodobnie rozczarowany. Na przykład, strona pomocy technicznej zwraca jeden artykuł, jeśli szukasz DNS, jeden dla OpenVPN, a nic w ogóle dla MTU.

Serwis posiada stosunkowo niewielką sieć, z lokalizacjami w 22 krajach obejmującymi tylko Amerykę Północną, Europę, Brazylię, Meksyk, Japonię, Indie, Singapur, Hong Kong, Australię i Nową Zelandię.

Konfiguracja jest łatwa na wszystkich głównych platformach, dzięki niestandardowym klientom dla systemów iOS, Android, Mac i Windows, a także rozszerzeniu przeglądarki. Ale jeśli masz nadzieję, że usługa będzie działać na routerach, konsolach do gier, Chromebokach, Linuksie, lub cokolwiek innego, nawet nieco niestandardowego, nie ma prawie żadnej pomocy.

Mimo to, jeśli jesteś zadowolony z regularnych aplikacji, wsparcie TunnelBear dla nawet pięciu jednoczesnych połączeń oznacza, że będziesz mógł mieć większość swoich urządzeń działających w tym samym czasie.

Darmowe konto TunnelBear zapewnia okropnie ograniczony ruch 500MB miesięcznie, ledwo wystarczający do przeprowadzenia nawet jednego prostego testu prędkości.

Jego miesięczny plan daje Ci jednak nieograniczone dane za 9,99$ miesięcznie, a jeśli jesteś gotów zapłacić rok z góry, cena spada do efektywnego 4,99$ miesięcznie. To przyzwoita wartość i pod koniec typowego przedziału cenowego, chociaż jeśli jesteś gotów zarejestrować się na dwa lub więcej lat, są oszczędności, które mają być dokonane gdzie indziej (CyberGhost, VPN Unlimited, Surfshark i inni wszyscy mają długoterminowe plany na poniżej 3 dolarów miesięcznie.)

Jeśli zapiszesz się na TunnelBear, pamiętaj, że nie ma gwarancji zwrotu pieniędzy. Mała czcionka mówi: „Podczas gdy wszystkie zapłacone kwoty nie podlegają zwrotowi, niektóre wnioski o zwrot pieniędzy za subskrypcje mogą być rozpatrywane przez TunnelBear na zasadzie jednostkowych przypadków”, przypuszczalnie jeśli miałeś naprawdę złą usługę, ale to całkowicie do firmy należy decyzja, co powinno się wydarzyć. Nie tak przyjazny, jak sugerują to misie z kreskówek.

Niewielkim rozczarowaniem jest również brak metod płatności. Nie tylko nie ma wsparcia Bitcoin, usługa nie akceptuje nawet PayPal – to tylko karta.

Prywatność i logowanie TunnelBear VPN

Polityka Prywatności TunnelBear jest jedną z najdokładniejszych, jakie widzieliśmy u dowolnego dostawcy VPN, z dogłębnymi informacjami na temat wszystkiego, co usługa zbiera, a czego nie. (Mówimy tu również o dokładności – szczegóły sprowadzają się do nazw, celów i dat ważności plików cookie używanych przez TunnelBear.com.)

Polityka logowania jest jasno opisana, a TunnelBear wyjaśnia, że nie zbiera „adresów IP odwiedzających naszą stronę internetową”, „adresów IP po połączeniu z usługą”, „Zapytań DNS podczas połączenia”, „Wszelkie informacje o aplikacjach, usługach lub stronach internetowych, z których korzystają nasi użytkownicy podczas połączenia z naszą usługą”. W rezultacie, firma mówi, że nie może połączyć żadnego ze swoich użytkowników z działaniami prowadzonymi przez określony adres IP. Brzmi to dla nas dobrze.

Usługa rejestruje to, co nazywa „danymi operacyjnymi”, aktualizując je po podłączeniu do sieci. Obejmuje to wersję OS twojego urządzenia, wersję aplikacji TunnelBear, czy byłeś aktywny w tym miesiącu i przepustowość, z której korzystałeś. Niezupełnie zerowe logowanie, ale to o wiele mniej niż widzieliśmy gdzie indziej i nie ma tu nic, czego ktokolwiek mógłby użyć, aby połączyć cię z konkretną akcją online.

Choć wygląda to świetnie, zazwyczaj nie ma sposobu, aby powiedzieć, czy należy zaufać temu, co mówi dostawca VPN. Ale TunnelBear jest trochę inny. W 2017 i 2018 roku firma zatrudniła niezależnych specjalistów do przeprowadzenia publicznego audytu bezpieczeństwa na swoich serwerach, systemie i kodzie, a wyniki możesz przeczytać samemu.

Wyniki audytu nie były doskonałe (bylibyśmy podejrzliwi, gdyby tak było), a raport wyszczególnia kilka słabych punktów. Nie były one jednak krytyczne, a TunnelBear je naprawił. Ogólnie rzecz biorąc, musimy pochwalić firmę za to, że jest wystarczająco przejrzysta, aby dać innym taki poziom dostępu do ich systemów.

Przeprowadziliśmy nasze własne, znacznie prostsze testy prywatności na aplikacji TunnelBear dla Windows, które również przyniosły pozytywne wyniki. Nie było przecieków DNS ani WebRTC, które mogłyby zdradzić naszą tożsamość, a przełącznik VigilantBear kill natychmiast zablokował dostęp do Internetu, gdy połączenie VPN zostało zamknięte.

Wydajność VPN

Aby sprawdzić wydajność TunnelBear, najpierw zalogowaliśmy się na każdy serwer, nagraliśmy czas połączenia, przeprowadziliśmy test ping w celu sprawdzenia opóźnień i użyliśmy geolokalizacji w celu sprawdzenia, czy serwer znajduje się w reklamowanym kraju.

Przeprowadziliśmy ten test dwa razy, w odstępie 12 godzin, i udało nam się połączyć z każdym serwerem bez żadnych trudności, bez konieczności ponownej próby. Czasy połączeń były konsekwentnie szybkie. Czasy pingów były zmienne, ale nie na tyle, aby pokazać jakikolwiek istotny problem.

Następnie, wykorzystaliśmy strony z benchmarkingu, w tym Netflix’ Fast, TestMy i Ookla’s SpeedTest, aby sprawdzić najlepsze prędkości pobierania TunnelBear zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i USA.

Nasz najbliższy serwer w Wielkiej Brytanii dał nam zdolne 63-65Mbps, tylko około 3-4% mniej w stosunku do naszych prędkości bez VPN, i wszystko, czego możemy racjonalnie oczekiwać od linii 75Mbps.

Prędkość w Stanach Zjednoczonych osiągnęła maksymalną wartość 95Mbps, a nasza najlepsza mediana to około 60Mbps (niektóre z nich były znacznie mniejsze), co rozczarowało nasze bardzo szybkie połączenie 475Mbps. Jest on nadal wystarczająco szybki, aby przeglądać strony internetowe, wysyłać wiadomości e-mail i streaming, oczywiście, a jeśli Twoje urządzenie korzysta z połączenia 30Mbps, powinieneś uzyskać pełną wydajność, jakiej potrzebujesz. Widzieliśmy jednak znacznie lepsze wyniki od niektórych dostawców – prywatny dostęp do Internetu dostarczał ponad 200Mbps w każdym teście – i podejrzewamy, że większa pojemność pomoże sieciom VPN utrzymać wysokie prędkości, nawet w godzinach szczytu.

Testy prędkości na duże odległości nie mówią nam tyle, ile jest wiele czynników, ale i tak przeprowadziliśmy kilka testów i to z bardzo pozytywnymi wynikami. Wydajność była mniej spójna, jak byśmy się spodziewali, ale typowa prędkość pobierania wynosiła 20-30Mbps i więcej, więcej niż wystarcza na większość zadań internetowych.

Wsparcie techniczne

Obsługa TunnelBear rozpoczyna się od strony pomocy internetowej. Jest to przedstawione w jasny i prosty sposób, z dużymi ikonami wskazującymi kluczowe obszary (Rozpoczęcie, Rozwiązywanie problemów, Rozwiązywanie problemów, Rozwiązywanie problemów), oraz podstawowymi artykułami na temat najczęściej zadawanych pytań („Dlaczego powinienem zaufać TunnelBear?”, „Dlaczego nie mogę uzyskać dostępu do zawartości, której chcę?”, „Czy TunnelBear prowadzi logi?”).

Poszukaj odpowiedzi, a przekonasz się, że baza wiedzy TunnelBear nie zawiera zbyt wielu treści, ale to, co otrzymasz, jest dobrze zaprezentowane i daje Ci przyzwoity zakres informacji. Strona Problemy z połączeniami nie tylko oferuje ogólne pomysły typu 'reinstall’, na przykład. Łączy Cię ona ze stroną TunnelBear na Twitterze w celu wyszukania informacji o usługach, sugeruje wypróbowanie usług w innej sieci i wskazuje ustawienia, które mogą pomóc.

Pomimo początkującego podejścia, jest też miejsce na kilka bardziej zaawansowanych pomysłów, z rekomendacjami dla portów, które powinny być otwarte.

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej pomocy online, strona kontaktowa umożliwia wysłanie wiadomości do zespołu wsparcia technicznego. To skłania do określenia rodzaju problemu, lokalizacji, systemu operacyjnego i tak dalej, inteligentny sposób, aby zapewnić, że początkujący dostarczą wszystkich kluczowych informacji.

Nasze pytanie testowe było proste i w ciągu czterech godzin otrzymaliśmy przyjazną, pomocną i dokładną odpowiedź. Nadal wolelibyśmy, aby odpowiedź na żywo była prawie natychmiastowa, ale w miarę jak wsparcie e-mailowe idzie, TunnelBear nie jest wcale zły.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Nie jest to największa, najszybsza i najpotężniejsza z sieci VPN, ale łatwość użycia TunnelBear i silne skupienie się na otwieraniu systemów do kontroli zasługuje na duże uznanie. Warto przyjrzeć się wszystkim oprócz najbardziej wymagających użytkowników.

Sprawdź również najlepsze usługi VPN 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit