Przejdź do treści

Trend Micro Antivirus+ Security – Opinie i Recenzja

Trend Micro Antivirus+ SecurityTrend Micro to gigant w dziedzinie bezpieczeństwa, z szeroką gamą produktów antywirusowych dla przedsiębiorstw, wirtualnych, biznesowych i konsumenckich, przynoszących roczny przychód w wysokości ponad miliarda dolarów.

Asortyment produktów Trend Micro do zastosowań domowych rozpoczyna się od Trend Micro Antivirus+ Security, prostego pakietu, który koncentruje się na podstawach, ale nadal jest w stanie dostarczyć więcej, niż można się spodziewać.

Istnieje oczywiście ochrona antywirusowa w czasie rzeczywistym i blokowanie złośliwych adresów URL. Funkcja osłony folderów oferuje dodatkową ochronę przed okupu, ostrzegając przed nieautoryzowanym dostępem do określonych folderów.

Trend Micro Pay Guard uruchamia bezpieczną wersję przeglądarki domyślnej (tak długo, jak jest to Chrome, Firefox lub IE) w celu ochrony bankowości internetowej i innych wrażliwych transakcji. Istnieje nawet filtr antyspamowy dla programu Outlook, coś, co niemal każdy inny dostawca zabezpieczeń rezerwuje dla swojego pakietu zabezpieczeń.

Jest to bardzo solidny zestaw funkcji, ale cena jest zaskakująco niska i wynosi tylko 20 funtów (26 dolarów) za jedną roczną licencję na komputer. Przedłużenie subskrypcji do trzech lat kosztuje tylko £40 ($52), a trzyletni abonament na trzy lata wygląda bardzo korzystnie i wynosi £53,27 ($69,25).

Trend Micro Maximum Security to pełnowartościowy pakiet zabezpieczeń, który dodaje takie funkcje jak menedżer haseł, kontrola rodzicielska i ochrona mediów społecznościowych. Może on chronić komputery PC, Mac, urządzenia z systemem Android i iOS, a ponadto jest bardziej wartościowy niż większość z nich. Pokrycie dowolnej kombinacji trzech urządzeń w ciągu jednego roku będzie kosztować 50 funtów (65 dolarów), natomiast pięcioletni abonament może być Twój za 173,20 funtów (225 dolarów).

Konfiguracja programu antywirusowego

Strona internetowa Trend Micro Antivirus+ Security nie ma oczywistego linku do wersji próbnej, zamiast tego odwołuje się do 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Firma może mieć nadzieję, że kupisz teraz i będziesz się martwić o wszelkie problemy później, ale nie daj się zwieść, kliknięcie łącza Download > Free Tools u góry strony prowadzi do obszaru Free Trials.

Niestety, istnieje tylko próbna wersja oprogramowania Trend Micro Maximum Security Suite, ale interfejs jest bardzo podobny i da ci dobre wyobrażenie o tym, jak wygląda i jak się czuje Antivirus+ Security. Próba trwa również pełne 30 dni, co jest bardziej hojne niż zwykle.

Pobieranie jest łatwe, a konfiguracja w dużej mierze automatyczna. Jesteś proszony o podanie adresu e-mail na koniec procesu, aby otrzymywać informacje o produktach i aktualizacje, ale jest to opcjonalne. Zostawiliśmy pole puste, a instalator nie narzekał.

Po zakończeniu konfiguracji, pakiet dodał ikonę do naszego zasobnika systemowego, ale w przeciwnym razie pozostał głównie w tle. Jest to program antywirusowy, który nie wchodzi ci w drogę i przez większość czasu możesz o nim zapomnieć.

Możesz jednak chcieć zrobić mały wstępny przegląd, ponieważ ustawienia domyślne mogą nie być takie, jakich oczekujesz. Trend Micro Antivirus+ Security zawiera na przykład filtr spamu, ale nie został on włączony w naszym systemie po instalacji i nie jest wyraźnie zaznaczony w interfejsie. Zorientowaliśmy się dopiero po przeglądaniu naszego interfejsu Outlooka, szukaniu paska narzędzi, nie znajdowaniu go, a następnie sprawdzeniu okna dialogowego Ustawienia w poszukiwaniu odpowiedzi.

Trend Micro ułatwia instalację swojego głównego silnika antywirusowego, a 30-dniowa wersja próbna daje Ci więcej niż wystarczająco dużo czasu na samodzielną ocenę jego możliwości.

Cechy Trend Micro Antivirus+ Security

Interfejs ma przyjazny i atrakcyjny wygląd. W interfejsie znajdują się duże animowane ikony, duży przycisk skanowania, jasny opis stanu bezpieczeństwa wraz z napisami tekstowymi i podpowiedziami narzędziowymi, aby wyjaśnić, jak wszystko działa. Możesz nawet dostosować konsolę z nowym obrazem tła.

Sprawdzenie okna dialogowego Ustawienia ujawniło to samo skupienie się na przejrzystości, bez nadmiernego zastraszania. Zamiast zwykłego żargonu technicznego, opcje są napisane po angielsku, jak „Prevent programmes on portable drives from launching automatically” lub „Check if programs try to make unauthorized changes to system settings which could threaten your security”.

Eksperci mogą chcieć bardziej niskopoziomowej kontroli, ale jeśli normalnie jesteś zaskoczony przynajmniej niektórymi ustawieniami antywirusowymi, uproszczone podejście Trend Micro może być odświeżającą zmianą.

Opcje skanowania są proste. Istnieje możliwość wykonania szybkiego, pełnego lub niestandardowego skanowania, w którym można określić poszczególne dyski lub foldery do sprawdzenia. Kontrola nad tym jest bardzo ograniczona i nie ma możliwości dodawania innych typów skanowania i precyzyjnego definiowania sposobu ich działania na wzór Avast. Ale jest łatwy w użyciu, a jeśli nie jesteś typem, który normalnie zagłębia się w ustawienia antywirusowe, prawdopodobnie będziesz zadowolony.

Czasy skanowania były nieco poniżej średniej w naszych testach, ale każdy może być szybki, jeśli niczego nie wykryje. Program Antivirus+ Security wydawał się być bardzo dokładny i wykonał bardzo dobrą robotę wychwytując aktywne zagrożenia i podejrzane pliki. Fałszywie oznaczył również wiele legalnych narzędzi technicznych (na przykład aplikacje Nirsoft), ale jeśli używasz ich regularnie, już wiesz, że jest to bardzo powszechny problem w przypadku większości aplikacji antywirusowych.

Filtrowanie adresów URL było kolejną atrakcją, blokującą prawie wszystkie nasze testowe złośliwe adresy URL. Jest też niezwykle konfigurowalny – podczas gdy inne programy antywirusowe zazwyczaj pozwalają tylko na włączanie lub wyłączanie blokowania adresów URL, ten posiada suwak „siła ochrony”, który można włączyć do bardziej agresywnie blokować strony lub wyłączyć w celu zmniejszenia liczby fałszywych alarmów.

Inne narzędzia to m.in. Folder Shield firmy Trend Micro, moduł antyransomware. Domyślnie, moduł ten obserwuje foldery Dokumenty i obrazy, a także wszystkie podłączone dyski USB i ostrzega o wszelkich próbach modyfikacji plików przez zaufane procesy. W razie potrzeby można dodać więcej folderów.

Folder Shield nie jest nowym pomysłem – nawet system Windows 10 robi teraz coś podobnego z nową funkcją Controlled Folders – ale jest to mile widziana dodatkowa warstwa ochrony, która może zablokować nawet zupełnie nowe nieodkryte oprogramowanie okupu.

Usługa Trend Micro Pay Guard ma na celu zapewnienie bezpieczniejszego środowiska do prowadzenia bankowości internetowej, zakupów i innych wrażliwych transakcji, utrudniając złośliwemu oprogramowaniu monitorowanie lub rejestrowanie tego, co robisz. Jest to również znany pomysł, ale Trend Micro wdraża go nieco inaczej.

Podczas gdy Bitdefender SafePay i podobne pakiety tworzą swoje bezpieczne środowisko w niestandardowo utwardzonej przeglądarce, Antivirus+ Security korzysta z domyślnej przeglądarki (tak długo, jak jest to Chrome, Firefox lub IE) z jej najbezpieczniejszymi ustawieniami. Ułatwia to obsługę, ponieważ używasz znanego interfejsu, ale czy jest on tak samo bezpieczny? Prawdopodobnie nie, ponieważ Trend Micro ma znacznie mniejszą kontrolę nad sposobem działania przeglądarki, ale nie mamy jeszcze testu pozwalającego zmierzyć, o ile mniej (lub więcej) jest ona bezpieczna.

Prawdziwą niespodzianką jest tutaj filtr spamu. Trend Micro nie dokłada żadnych starań, aby to podkreślić, i jeśli nie przejdziesz na właściwą stronę okna dialogowego Ustawienia, możesz nigdy nie zdać sobie sprawy, że tam jest. To działa tylko w Outlooku, używając POP3, SMTP i Exchange, ale gdy już to włączymy, funkcja ta szybko dodała się do naszej konfiguracji Outlooka.

Bardzo krótki test blokowania spamu nie zaimponował, ponieważ Trend Micro regularnie oznaczał legalne wiadomości e-mail jako śmieci. Można to jednak poprawić, dodając zaufane adresy do białej listy zatwierdzonych nadawców, a także dostosowując siłę filtra.

Dodatkowe narzędzie filtrujące łącza pozwala również na blokowanie wiadomości e-mail wyłącznie na ich podstawie, w tym linków do znanych złośliwych stron internetowych, co może być przydatnym dodatkowym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych wiadomości. Nie jest to najlepszy filtr spamu, jaki kiedykolwiek widzieliśmy, ale różne ustawienia pozwalają na dostosowanie go do Twoich potrzeb, a ogólnie jest to mile widziany dodatek do pakietu.

Ochrona

AV-Comparatives’ real-world protection test jest trudnym benchmarkiem, który daje 18 najlepszych silników antywirusowych w porównaniu z najnowszym złośliwym oprogramowaniem. Ostatnie wyniki opowiedziały bardzo pozytywną historię dla Trend Micro, z jego produktem testowym blokującym 100% zagrożeń we wszystkich dziewięciu testach w ciągu całego 2018 roku (od lutego do października).

Pakiet zazwyczaj podniósł więcej fałszywych alarmów niż większość konkurencji, ale to nie powstrzymało go na pierwszym miejscu spośród 18 pretendentów w lutym do czerwca 2018 roku raportu podsumowującego. Drugie miejsce przypadło firmie F-Secure, jedynemu innemu antywirusowi o stuprocentowej ochronie, a następnie Bitdefender (99,8%), Kaspersky (99,7%) i Avira (99,7%).

Raport AV-Test z sierpnia 2018 roku, Home Windows, opowiada podobną historię, w której Trend Micro osiąga 100% stopień ochrony.

SE Labs od lipca do września 2018 r. raport Home Anti-Malware Protection posiada stosunkowo skomplikowany system punktacji, który w większym stopniu uwzględnia sposób działania ochrony (oceniając, czy zagrożenie zostało zablokowane przed jego uruchomieniem, czy też zezwolono na jego uruchomienie, ale następnie zneutralizowane, na przykład). Dzięki temu Trend Micro zajmuje szóste miejsce za Kaspersky, Norton, Windows Defender, ESET i F-Secure. Różnica jest jednak niewielka – pierwsze miejsce zajęło 100/100, Trend Micro zarządzane 98/100 – a laboratoria SE nadal przyznają firmie Trend Micro najwyższą nagrodę AAA.

Aby dopełnić obrazek, przetestowaliśmy program z własnym symulatorem ransomware. Ponieważ sami to napisaliśmy, Trend Micro nie byłby w stanie wykryć zagrożenia wynikającego z podpisu pliku i mógłby polegać jedynie na monitorowaniu zachowania. Wiele produktów antywirusowych nie przeszło tego testu, ale Trend Micro odniosło kolejny duży sukces. Nie tylko zabił proces po zaszyfrowaniu tylko trzech plików, ale także odzyskał te dokumenty w całości, zapewniając, że w ogóle nie straciliśmy żadnych danych.

Jeśli jest tu jakiś problem, może to mieć wpływ na wydajność. Raport PassMark 2019 Security Products Performance ocenił 14 pakietów zabezpieczeń pod kątem problemów z wydajnością przy użyciu 23 wskaźników, a dwa przetestowane produkty Trend Micro (Maximum Security i Internet Security) zajęły 12. i 13. miejsce.

Nie zgadzamy się z każdym aspektem punktacji PassMark, ale test wydajności przeprowadzony przez AV-Comparative w październiku 2018 roku przyniósł zasadniczo podobne wyniki, plasując Trend Micro na 13 miejscu z 18.

Nie są to fatalne problemy, a każde spowolnienie wydajności, które możesz zauważyć, będzie się różnić w zależności od sprzętu i sposobu korzystania z programu. Należy tylko pamiętać, że jeśli pobierzesz wersję próbną tego produktu, dobrym pomysłem może być przeprowadzenie testu wydajności lub dwóch własnych testów, aby sprawdzić, czy istnieje zauważalny wpływ na system.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Trend Micro stworzył przyjazny dla użytkownika program antywirusowy z kilkoma cennymi dodatkami, w tym środkami antyransomware’owymi i filtrem spamu, ale szukaj wszelkich możliwych hitów wydajności.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepszy program antywirusowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit