Przejdź do treści

Surfshark VPN – Opinie, Test, Recenzja

SurfsharkSurfshark to ciekawy VPN z ogromnym zestawem funkcji i zaskakująco niską ceną.

Sieć oferuje na przykład ponad 800 serwerów w ponad 50 krajach. Dostępne są aplikacje dla systemów Windows, Mac, iOS, Android i Linux, rozszerzenia Chrome i Firefox oraz brak ograniczeń co do liczby jednoczesnych połączeń.

Usługa jest mocna pod względem technicznym, w tym szyfrowanie AES-256, wsparcie dla OpenVPN i IKEv2, polityka „no-logs” i przełącznik „kill switch”, aby chronić Cię w przypadku utraty połączenia.

Oh, jest też blokada adresów URL i reklam, obsługa P2P na większości serwerów, łańcuch VPN (użyj dwóch serwerów dla jednego skoku), dzielenie tuneli, własne serwery DNS o zerowej wiedzy oraz wsparcie 24/7 poprzez pocztę elektroniczną i czat na żywo, jeśli coś pójdzie nie tak.

Surfshark miesięczny plan jest droższy niż niektóre, na 11,95 dolarów, a płacąc za rok z góry nadal tylko obniża koszty do 5,99 dolarów (Prywatny dostęp do Internetu, Speedify, Bitdefender i inni wszyscy mają roczne plany na poniżej 4 dolarów.) Ale dwuletni plan wygląda jak prawdziwa okazja na 1,99$, jedna z najniższych cen, jakie widzieliśmy dla w pełni funkcjonalnego VPN.

Surfshark oferuje szeroką gamę metod płatności, z obsługą kart kredytowych, PayPal, walut kryptograficznych, Amazon Pay, Google Pay i Ali Pay.

Dostępna jest siedmiodniowa bezpłatna wersja próbna dla systemów Android, iOS i Mac, a nawet po zarejestrowaniu się, istnieje dodatkowa ochrona przed 30-dniową gwarancją pieniężną.

Prywatność i logowanie Surfshark VPN

Funkcje prywatności Surfsharka zaczynają się od podstaw VPN: bezpiecznych protokołów (OpenVPN UDP i TCP, IKEv2), szyfrowania AES-256 oraz przełącznika zabójstwa, który blokuje dostęp do Internetu i zapobiega wyciekom tożsamości w przypadku awarii połączenia.

Ale to dopiero początek. Surfshark ma swój własny prywatny DNS na każdym serwerze, aby zmniejszyć szanse innych szpiegowania Twoich działań. A możliwość korzystania z podwójnego VPN hop (połączyć się z Paryżem, powiedzmy, a następnie opuścić sieć Surfshark w Nowym Jorku) sprawia, że jeszcze trudniej jest każdemu podążać za Twoimi śladami.

Podobnie jak ExpressVPN, Surfshark ma swoją siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a firma wskazuje, że oznacza to, że nie jest wymagane prowadzenie dzienników działań użytkowników.

Strona FAQ na temat logowania pisze to, stwierdzając, że Surfshark nie zbiera danych: Przychodzące i wychodzące adresy IP; przeglądanie, pobieranie lub historia zakupów; używane serwery VPN; Używane pasmo; informacje o sesji; znaczniki czasu połączenia; ruch sieciowy.

Jedynymi danymi, które firma przechowuje o użytkowniku, są adres e-mail i informacje o rozliczeniach, wyjaśnia FAQ. To działa na naszą korzyść.

Surfshark informuje, że przeszedł audyt bezpieczeństwa przeprowadzony przez niemiecką firmę Cure53. Jest to ograniczone do zbadania rozszerzeń przeglądarki Surfsharka, więc nie może nam nic powiedzieć o logowaniu lub innych procesach back-end. Mimo to, Cure53 znalazł tylko dwa stosunkowo małe problemy i stwierdził, że „był bardzo zadowolony z tak silnej pozycji bezpieczeństwa na rozszerzeniach VPN Surfshark, zwłaszcza biorąc pod uwagę powszechną podatność podobnych produktów na problemy związane z prywatnością”.

Podsumowując, Surfshark wydaje się mówić i robić właściwe rzeczy, ale chcielibyśmy więcej. Dobrym punktem wyjścia byłaby szczegółowa polityka prywatności i bardziej dogłębny audyt bezpieczeństwa.

Wydajność VPN

Wsparcie Surfsharka dla OpenVPN obejmuje dostarczanie plików konfiguracyjnych do pobrania dla każdego z jego serwerów. To dobra wiadomość, jeśli planujesz ręczne skonfigurowanie usługi na innych platformach, które mogą z niej korzystać, a także pozwoliło nam to wykorzystać nasze zautomatyzowane oprogramowanie do testowania wydajności w celu sprawdzenia przykładowych lokalizacji Surfsharka.

Były dobre wieści dookoła. Nie mieliśmy problemów z połączeniem, czas połączenia był frakcyjnie szybszy niż przeciętnie, a wszystkie serwery zwracały adresy IP dla swoich reklamowanych lokalizacji.

Prędkość pobierania danych z Wielkiej Brytanii była taka, jakiej mogliśmy się spodziewać, przy 64-66Mbps na naszej linii testowej o przepustowości 75Mbps.

Aby przekonać się, jak szybko może pójść Surfshark, spróbowaliśmy również zmierzyć wydajność połączenia 475Mbps w USA. Wyniki te były mieszane, ale Surfshark osiągnął szczytową prędkość 110Mbps. To więcej niż wystarczająco dobre dla większości połączeń i urządzeń, ale inni dostawcy VPN zrobili o wiele lepiej. Najniższy wynik prywatnego dostępu do Internetu w czterech testowych uruchomieniach wyniósł na przykład 314Mbps i osiągnął szczytową wartość 452Mbps.

Wsparcie techniczne

Jeśli Surfshark nie działa dla Ciebie, na stronie pomocy technicznej znajdują się samouczki konfiguracji i instalacji, przewodniki rozwiązywania problemów, FAQ i inne zasoby, które wskażą Ci właściwy kierunek.

Chociaż jest tam trochę użytecznej zawartości, jest ona głównie związana z konfiguracją, na przykład z przewodnikami dotyczącymi konfiguracji usługi uruchamianej na różnych routerach. Kiedy szukaliśmy więcej szczegółów na temat własnych funkcji Surfsharka, większość z nich została opisana w tej samej lub dwóch linijkach używanych na stronie głównej, a inne (NoBorders) nie zostały w ogóle wymienione.

Na szczęście, jeśli masz jakieś problemy, pomoc techniczna jest dostępna 24/7 poprzez czat na żywo. Zadaliśmy proste pytanie dotyczące brakującej funkcji ochrony Wifi w kliencie Windows i chociaż okno czatu otworzyło się z niepokojącą pozycją w kolejce: 3′ status, rozmawialiśmy z pomocnym agentem w ciągu kilku minut. Złożone problemy z połączeniem prawdopodobnie potrwają dłużej, ale wygląda na to, że nie będziesz musiał długo czekać, aż Surfshark zacznie wskazywać właściwy kierunek.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Surfshark to potężna i tania sieć VPN z szeregiem zaawansowanych funkcji. Są też pewne problemy, ale usługa odnotowała pewne istotne ulepszenia w ciągu ostatniego roku i zasługuje na to, aby znaleźć się na krótkiej liście VPN.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepsze usługi VPN w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit