Przejdź do treści

Ranking programów antywirusowych – Październik 2022

ranking antywirusówSpójrzmy prawdzie w oczy…. Posiadanie dobrego programu antywirusowego zainstalowanego w komputerze lub laptopie jest obecnie koniecznością i raczej nikt nie ma co do tego wątpliwości. W końcu cyberprzestępców i hakerów, którzy czyhają na swoje ofiary w Internecie jest więcej niż chociażby dziesięć lat temu, a ich metody są coraz bardziej wyrafinowane.

 

W rzeczywistości cyberprzestępczość rośnie z roku na rok, co oznacza, że zapewnienie komputerowi i urządzeniom mobilnym ochrony w postaci jak najlepszego programu antywirusowego, zarówno bezpłatnego, jak i płatnego, jest wyraźnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Prawdopodobnie znasz takie nazwy jak Norton, McAfee i AVG – ale czy wiesz, które z nich są najlepsze? Na szczęście przetestowaliśmy ich najnowsze pakiety – zarówno premium, jak i darmowe programy antywirusowe. Od listopada 2019 r. nasi eksperci dokonali przeglądu ponad 80 pakietów antywirusowych i pakietów bezpieczeństwa, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nasze rekomendacje są godne zaufania, a Ty znajdziesz najlepsze rozwiązanie do ochrony i zabezpieczania swoich urządzeń.

Twórcy złośliwych oprogramowań i wirusów zawsze wymyślają nowe sposoby uzyskania dostępu do komputera i innych urządzeń z dostępem do Internetu (z telefonem komórkowym czy tabletem włącznie). Na szczęście, firmy zajmujące się bezpieczeństwem tych urządzeń również stale aktualizują swoje pakiety oprogramowania zabezpieczającego w celu ochrony przed oszustwami phishingowymi, oprogramowaniem typu ransomware i wszystkimi innymi rodzajami wirusów i złośliwych oprogramowań.

W chwili obecnej uważamy, że Norton Antivirus Plus jest najlepszym dostępnym programem antywirusowym, ponieważ łączy on szczelne narzędzia bezpieczeństwa z szeregiem innych doskonałych zabezpieczeń. Jest również bardzo łatwy w użyciu, a co najlepsze, oferuje również bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Razem z Bitdefender AntiVirus i Webroot SecureAnywhere, uzupełniają według naszych ekspertów trójkę najlepszych ofert.

Jeśli szukasz wszechstronnej ochrony przed najnowszymi zagrożeniami cybernetycznymi, inwestowanie w najsilniejszy program jest najlepszym rozwiązaniem. Nie oznacza to również, że musisz zacząć wydawać duże pieniądze, ponieważ nasz przewodnik zawiera również najlepsze oprogramowanie w przystępnej cenie. A także jeśli szukasz darmowego programu antywirusowego, mamy dla Ciebie również kilka rekomendacji.

1. Norton AntiVirus Plus

Norton AntiVirus PlusNorton AntiVirus Plus jest najwyższej jakości łowcą złośliwego oprogramowania, który może automatycznie chronić Twój komputer.

Nowo ochrzczony produkt został wprowadzony na rynek w kwietniu 2019 roku jako bezpośredni zamiennik starzejącego się Norton AntiVirus Basic. Przejście od „Basic” do „Plus” zdecydowanie brzmi lepiej i oznacza dodanie kilku dodatkowych funkcji.

Norton wprowadził wiele poprawek, opcji i ustawień dla tych, którzy oczekują doskonałości, nie wspominając o funkcjach takich jak bloker adresów URL, który trzyma Cię z dala od złośliwych stron internetowych. Ponadto doskonały serwis reputacji plików automatycznie rozpoznaje podejrzane pliki do pobrania. A nawet jeśli złośliwe oprogramowanie nadal znajduje sposób na przetrwanie, inteligentne monitorowanie wykorzystuje aktualne definicje wirusów do kwarantanny zagrożeń już na pierwszych oznakach pojawienia się problemów.

 

Jeśli jesteś bardziej pragmatyczny, możesz łatwo uruchomić skanowanie na żądanie lub nawet skonfigurować i zapisać niestandardowe skanowanie, aby sprawdzić tylko te obszary, których potrzebujesz. A nawet zaplanować ich uruchomienie w określonym czasie, ale tylko wtedy, gdy system jest w stanie spoczynku i nie jest zasilany przez baterię.

Więc co dokładnie robi Plus zrobić, że Basic nie zrobił? Istnieje tylko kilka rzeczy naprawdę: dodaje dodatkową wartość 2GB kopii zapasowej w chmurze i menedżera haseł. Ten ostatni jest warty posiadania, jeśli jeszcze go nie masz, choć nie może on dorównać potędze Dashlane’a i innych liderów rynku.

Mogą wystąpić problemy z niektórymi rozszerzeniami przeglądarki. Na przykład, znaleźliśmy wersję Chrome, która czasami przestaje działać bez wyraźnego powodu. Widzieliśmy wielu recenzentów zgłaszających podobne problemy, więc wydaje się, że jest to prawdziwy problem.

Mimo to, główne funkcje programu Norton AntiVirus Plus działają na wszystkich frontach: jest łatwy w użyciu, posiada opcje konfiguracyjne, jest wysoko oceniany przez laboratoria testowe i jest starannie zaprojektowany, aby mieć jak najmniejszy wpływ na wydajność systemu.

2. Kaspersky Anti-Virus

Kaspersky Anti-VirusKaspersky Anti-Virus to pakiet, który koncentruje się na podstawowych elementach bezpieczeństwa: filtrowanie stron internetowych poprzez blokowanie niebezpiecznych adresów URL, dokładny silnik który wykrywa i usuwa zagrożenia, inteligentne technologie monitorowania śledzące i odwracające złośliwe działania oraz wiele innych.

To co musisz wiedzieć, to że to co otrzymujesz działa dobrze. Niewiarygodnie dobrze. Jesteśmy przekonani, że Kaspersky jest jednym z najlepszych antywirusów w blokowaniu złośliwego oprogramowania i oczyszczania zainfekowanego systemu. Nie wspominając o tym, że to narzędzie antywirusowe regularnie otrzymywało najwyższe noty na stronach takich jak AV-Comparatives.

Program jest również łatwy w użyciu. Nienagannie zaprojektowany interfejs ma właśnie odpowiednią liczbę przycisków i opcji – nie zbyt podstawowych, ale też nie skomplikowanych czy przytłaczających – a na ekranie znajduje się mnóstwo instrukcji wyjaśniających jak wszystko działa. Nawet początkujący użytkownik będzie od razu w domu.

Jeśli potrzebujesz dokładnej, niezawodnej i spójnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, Kaspersky Anti-Virus będzie Ci dobrze służył.

3. Bitdefender Antivirus Plus 2020

Bitdefender Antivirus Plus 2020Bidefender jest niezawodny i dokładny w wykrywaniu wirusów, może pochwalić się filtrowaniem stron internetowych w celu zablokowania dostępu do złośliwych stron, a także bezpieczną przeglądarką, która zapewnia bezpieczeństwo transakcji bankowych i zakupowych w Internecie.

Ponadto istnieje menedżer haseł, który automatycznie uzupełnia dane karty kredytowej w formularzach internetowych. Uzyskuje on również wysokie noty za doskonały moduł antyphishingowy, który ostrzega o złośliwych linkach w wynikach wyszukiwania i blokuje dostęp do niebezpiecznych stron.

To nie wszystko: istnieje również wielowarstwowa ochrona przed okupem, która heurystycznie uczy się zachowania takich zagrożeń, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, a także możliwość skanowania wszystkich podłączonych urządzeń za pośrednictwem aplikacji mobilnej Bitdefender Central.

Bitdefender Internet Security opiera się na AVP i trzykrotnie zwiększa liczbę urządzeń objętych ochroną oraz oferuje funkcje antyspamowe, firewall, doradcy rodzicielskiego i szyfrowania plików.

Za trochę więcej możesz kupić wersję Bitdefender Total Security. Dodaje wszystkie powyższe i obejmuje do pięciu komputerów PC, Mac, urządzeń z systemem Android i iOS.

4. Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Webroot SecureAnywhere AntiVirusPrawie każde narzędzie antywirusowe twierdzi, że jest „lekkie”, ale Webroot SecureAnywhere AntiVirus jest naprawdę jedynym, który dostarcza na tym froncie. Instalacja zajmuje kilka sekund, pliki programu ledwo korzystają z 2 MB dysku twardego, powierzchnia pamięci RAM jest malutka i nie ma nieporęcznych aktualizacji sygnatur, które wiązałyby przepustowość łącza.

Biorąc to pod uwagę, nie ma kompromisu w zakresie funkcji, co sprawia, że jest to tym bardziej imponujące. Wraz z ochroną rdzenia, inteligentne monitorowanie zachowania, dokładne antyphishing w czasie rzeczywistym, zapora ogniowa i monitor połączenia sieciowego, ulepszone antyransomware i inne ciekawe bonusy.

Nie jest łatwo porównać dokładność Webroot z konkurencją, ponieważ duże laboratoria testowe rzadko oceniają produkty firmy. Jednakże, gdy są one poddawane przeglądowi, na ogół uzyskują wysokie oceny, a nasze własne testy wykazują solidną i niezawodną ochronę.

W SecureAnywhere AntiVirus jest wiele do uwielbienia, a 70-dniowa, 100% gwarancja zwrotu pieniędzy Webroot sugeruje również zaufanie do produktu. Jeśli masz dość zbyt skomplikowanych i nadętych silników, Webroot jest godnym kandydatem dla Ciebie.

5. ESET NOD32 Antywirus ESET NOD32

ESET NOD32 AntivirusJeśli oceniasz oprogramowanie antywirusowe na podstawie długości jego listy funkcji, ESET NOD32 Antivirus może być trochę rozczarowujące. Nie ma zapory sieciowej, menedżera haseł, niszczarki plików, skanera luk lub jakichkolwiek bonusów, które często znajdziesz w jego rywalach.

Nie oznacza to jednak, że pakietowi brakuje mocy. Jest on po prostu bardziej skoncentrowany na podstawach. ESET NOD32 Antivirus wyposażony jest w ochronę przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym, jedne z najlepszych heurystycznych metod wykrywania, warstwę antyransomware, wykorzystywanie ochrony, filtrowanie adresów URL do blokowania złośliwych stron internetowych oraz moduły zapobiegające atakom przy użyciu PowerShell i złośliwych skryptów.

Moduł Device Control ogranicza ryzyko infekcji z innych urządzeń poprzez kontrolowanie dostępu do pamięci USB, zewnętrznych dysków twardych, nośników optycznych, a nawet urządzeń łączących się przez Bluetooth i FireWire. Jest to niezwykły dodatek, ale może mieć znaczenie, jeśli inni regularnie podłączają urządzenia do komputera.

Pamiętaj tylko, że ESET NOD32 Antivirus nie jest przeznaczony dla początkujących. Interfejs jest czasami niezdarny, niektóre funkcje są bardzo zaawansowane, a nawet pomoc nie zawsze jest pomocna.

Doświadczeni użytkownicy docenią jednak moc i konfigurowalność ESET. Ponadprzeciętna ochrona dobrze zabezpiecza użytkownika, a lekka konstrukcja zapewnia, że pakiet nie spowolni go.

Jedną ze świeżych funkcji w najnowszej aktualizacji jest skaner UEFI, który chroni Cię przed zagrożeniami, które atakują Twój komputer przed rozpoczęciem pracy z systemem Windows.

ESET Internet Security opiera się na NOD 32 i potroił liczbę urządzeń objętych ochroną oraz oferuje zaporę ogniową, ochronę botnetu, ochronę kamer internetowych, antyspam i wiele innych.

Alternatywnie można zakupić wersję ESET Smart Security Premium za niewiele więcej. Dodaje to wszystko, jak również zarządzanie hasłami i bezpieczne dane.

6. F-Secure Antivirus SAFE

F-Secure Antivirus SAFEF-Secure Antivirus SAFE to wspaniała kolekcja narzędzi antywirusowych i choć jest ona nieco droższa niż niektóre inne programy antywirusowe z tej najlepszej listy, to liczba funkcji, które otrzymujesz z pewnością sprawia, że warto kupować te drogie znaczniki.

Dzięki programowi antywirusowemu F-Secure Antivirus SAFE otrzymujesz genialne oprogramowanie antywirusowe firmy F-Secure, wraz z ochroną bankowości dla bezpiecznych zakupów online, narzędziami bezpieczeństwa rodziny i wyszukiwarką urządzeń, która umożliwia śledzenie zagubionego urządzenia z systemem Android lub iOS, a w razie potrzeby także zdalne zablokowanie lub usunięcie go.

Pakiet zazwyczaj otrzymuje maksymalną ilość punktów za ochronę z AV-Test, a ogólnie rzecz biorąc, wysoko punktuje z AV-Comparatives. Mówią również, że może wygenerować znacznie więcej fałszywych wyników pozytywnych niż większość konkurencji, ale jak to wpływa na Ciebie będzie się różnić w zależności od tego, jak używasz swojego komputera.

Interfejs jest główną zaletą, ponieważ jest niezwykle łatwy w użyciu, lekki, a w większości przypadków można po prostu zostawić aplikację do pracy w spokoju, opiekując się komputerem. Program ma minimalny wpływ na wydajność systemu, a jeśli nie trzeba interweniować, można ogólnie rozwiązać wszelkie problemy w kilka kliknięć.

W 2018 roku program F-Secure Anti-Virus SAFE pozostaje atrakcyjnym pakietem: szybki, lekki i zdolny do pracy razem z wieloma innymi narzędziami bezpieczeństwa bez konfliktu – możesz dowiedzieć się więcej o ofercie firmy F-Secure Anti-Virus z naszym przeglądem nieco lżejszego produktu.

7. Trend Micro Antivirus+ Security

Trend Micro Antivirus+ SecurityTrend Micro Antivirus+ Security to bardzo funkcjonalny pakiet, który jest łatwy w użyciu z ponadprzeciętnym antyspamem i skutecznym modułem „Folder Shield” do blokowania oprogramowania okupu. I wydaje się, że wraz z upływem czasu jest coraz lepiej.

Jak dobry jest dokładnie? Najlepsze laboratoria testujące oceniają to bardzo wysoko dla ochrony, nawet jeśli nie zgadzają się co do szczegółów. W szczególności, AV-Comparatives mówi, że daje dużą liczbę fałszywych wyników pozytywnych, co może być prawdziwym utrapieniem. Z drugiej strony, AV-Test zgłasza wysoki poziom dokładności i brak problemów z fałszywymi pozytywami.

Jeśli jest tu jakiś problem, prawdopodobnie będzie to miało wpływ na wydajność. W marcu 2019 roku PassMark Performance Report ocenił 14 produktów zabezpieczających w różnych benchmarkach związanych z wydajnością, a Trend Micro znalazł się na samym dole listy.

Nasze doświadczenia z produktem są nieco bardziej uspokajające: poziomy ochrony wyglądają podobnie do Bitdefendera, fałszywe alarmy są tylko nieznacznie wyższe, a sam system nie spowalnia naszego systemu bardziej niż cokolwiek innego.

Zalecamy przeprowadzenie próby przez pełne 30 dni przed zakupem, aby sprawdzić, czy zauważysz jakiekolwiek problemy. Ale jeśli nie jesteś dotknięty, jego wysoki poziom wykrywalności i doskonałe funkcje bonusowe czynią Trend Micro dobrym wyborem.

8. Panda Dome Essential

Panda Dome EssentialWykrywanie złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym, szybkie skanowanie w chmurze, filtrowanie adresów URL w celu blokowania złośliwych witryn internetowych: Panda Dome Essential Antivirus posiada wszystkie niezbędne elementy – nie wspominając już o dobrach – jakich można oczekiwać od najlepszego oprogramowania antywirusowego.

A to dopiero początek. Panda Dome obfituje w dodatkowe dodatki, którym nie mogą sprostać inne plany z tej listy – od skanowania portów i obsługi pingów po dogłębne monitorowanie procesów i zintegrowaną sieć VPN.

Jeśli chodzi o główne wydarzenie – ochronę przed wirusami – nie ma obecnie zbyt wielu wyników testów Pandy z niezależnych laboratoriów. Jednak liczby, które widzieliśmy, nie do końca dają nam pewność, ponieważ według AV-Comparatives Panda znalazła się na samym dole stosu. Nie oznacza to, że Panda Dome będzie narażać urządzenia na niebezpieczeństwo, ale możesz zrozumieć, dlaczego na tej podstawie polecilibyśmy innych dostawców.

Interfejs będzie też trochę decydujący. Z tak wielu dziwne i wspaniałe funkcje włączone, Panda Dome robi bardzo zdolny pracy upewniając się, że wszystkie one mogą być dostępne i można przejść tak dogłębnie, jak trzeba. Jednak z drugiej strony, może to zniechęcić użytkowników, którzy chcą tylko spokojnego, prostego pakietu antywirusowego.

Niewątpliwą zaletą jest tu cena – Panda Dome Essential jest jednym z najlepszych cenowo programów. A nawet masz możliwość zapłacenia nieco więcej i modernizacji, aby objąć nieograniczoną liczbę laptopów, telefonów, tabletów i komputerów stacjonarnych jednym abonamentem.

MbUnit