Panda Dome Essential – Opinie i Recenzja

Panda Dome EssentialPanda Security to hiszpańska firma z silnym dorobkiem innowacji antywirusowych. Od wprowadzenia codziennych aktualizacji podpisu w 1998 roku, po wprowadzenie monitoringu behawioralnego w 2004 roku i skanowania w chmurze w 2007 roku, Panda była zaangażowana w szereg technologii, które obecnie uważamy za oczywiste.

Panda Dome Essential wykracza daleko poza podstawy ochrony antywirusowej w czasie rzeczywistym z filtrowaniem adresów URL, prostą zaporą sieciową do blokowania ataków sieciowych, a nawet bezpłatnym dostępem do sieci VPN. Okej, bez możliwości wyboru lokalizacji i 150 MB dziennie bezpłatnego przydziału danych nie będziesz go używać do przesyłania strumieniowego filmów lub ciężkich torrentingów, ale to w porządku, gdy jesteś poza domem i w pobliżu, do wysyłania wiadomości e-mail w publicznych punktach dostępu do sieci Wi-Fi.

Pakiet jest rozsądnie wyceniony na £26.24 ($34) za roczną licencję, zwłaszcza, że obejmuje on nieograniczoną liczbę urządzeń z systemem Windows, Mac i Android. Jak zwykle, mały druk kwalifikuje, że „nieograniczona” obietnica nieco, mówiąc, że jest to dla „jednego klienta w jednym gospodarstwie domowym tylko” i jest „podlega ograniczeniom w rozsądnym użytkowaniu domowym”. Ale dopóki nie próbujesz oszukiwać systemu i obejrzeć każdy komputer w całym biurze, Panda prawdopodobnie nie będzie narzekać.

Jeśli kamera Dome Essential nie jest wystarczająco wydajna dla Ciebie, wybór kamery Dome Advanced za 46 USD zapewnia kontrolę rodzicielską, dodatkowe warstwy oprogramowania okupu i „zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami” oraz ochronę tożsamości podczas korzystania z bankowości i zakupów online.

Konfiguracja programu antywirusowego

Panda Dome Essential ma 30-dniową wersję próbną dostępną na stronie internetowej, a my znaleźliśmy, pobraliśmy i uruchomiliśmy budynek w kilka sekund.

Instalator jest nieco bardziej inwazyjny niż się spodziewano i domyślnie zmienia zarówno dostawcę usług wyszukiwania, jak i stronę główną, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. To o kilka kroków za daleko, dla nas, ale obie opcje są wyraźnie widoczne w instalatorze i można je natychmiast wyłączyć.

Po zakończeniu instalacji, Dome Essential poprosił nas o zarejestrowanie programu, podając nasz adres e-mail. Preferujemy program antywirusowy, który pozwala nam zachować anonimowość, ale wielu konkurentów robi to samo, a przynajmniej nie musieliśmy podawać żadnych szczegółów płatności.

Instalacja była stosunkowo szybka, bez skarg na „niekompatybilne” oprogramowanie lub inne kłopoty. Wystąpiło krótkie opóźnienie, gdy Dome Essential uruchomił szybkie początkowe skanowanie, ale wtedy pojawiła się główna konsola programu i była gotowa do użycia.

Panda zawsze twierdziła, że jest jedną z najlżejszych aplikacji antywirusowych w okolicy, więc byliśmy ciekawi, jak się zachowywała. Dome Essential dodał do naszego systemu testowego cztery podstawowe procesy tła, nieco więcej niż zwykle, ale zazwyczaj zużywały one minimalnie 20-50 MB pamięci RAM podczas normalnego użytkowania komputera. Widzieliśmy, jak niektórzy konkurenci chwytają 10 razy więcej.

Sprawdzenie zainstalowanych plików Pandy ujawniło jedno możliwe wyjaśnienie – zajęło tylko 124MB – ale były też pewne dziwactwa. Kilka plików było niepodpisanych, zarówno kod strony trzeciej, jak i kilka własnych Pandy, co utrudniało ich uwierzytelnienie. Jest to raczej szczegół techniczny niż znacząca wada bezpieczeństwa, ale gdy kilka plików ma opis „TODO: <Pliku opis>”, może to świadczyć o pewnym braku dbałości o szczegóły.

Cechy Panda Dome Essential

Panda Dome Essential posiada przyciągający wzrok interfejs, który zastępuje zwykłe szare tło atrakcyjną tapetą. Można go przełączyć na jeden z kilku innych obrazów, a nawet przełączyć cykl programowy. Nie jest to coś, czego normalnie byśmy szukali w aplikacji antywirusowej, ale nie ma wątpliwości, że dodaje to wiele wizualnej atrakcyjności.

Takie podejście niesie jednak pewne praktyczne problemy. Interfejs pozostawia dużo miejsca w górnej części okna, aby umożliwić podgląd obrazu, ale z tego powodu jest tylko miejsce na pojedynczy rząd pięciu przycisków na dole ekranu. Poniżej znajdują się dwa kolejne rzędy przycisków, ale aby je zobaczyć, musisz przewinąć w dół.

Najważniejsze funkcje znajdują się w górnym rzędzie, na szczęście, więc nie może to zbytnio cię spowolnić. Aby uruchomić skanowanie, na przykład, wystarczy kliknąć przycisk Skanuj u góry po lewej stronie, wybrać typ skanowania (obszary krytyczne, pełne lub niestandardowe skanowanie) i poczekać na wyniki. To wszystko jest bardzo proste.

Chociaż zwykłe przyciski skanowania nie dają prawie żadnej kontroli nad sprawdzaniem systemu, funkcja zaplanowanego skanowania jest nieco bardziej inteligentna. Można zdefiniować dyski i foldery do skanowania, na przykład wykluczyć określone lokalizacje i dostosować sposób skanowania na kilka sposobów (zdecydować, czy skanować archiwa i wybrać rodzaje zagrożeń do wykrycia: wirusy, oprogramowanie szpiegujące, narzędzia hakerów, potencjalnie niechciane programy i inne). Jest to przydatne, choć tylko niewielki, niewielki ułamek mocy, który można zobaczyć u dostawców takich jak Avast i Avira.

Czasy skanowania są tylko średnie, przynajmniej na początku, więc na przykład nawet najszybsze skanowanie obszarów krytycznych zajęło cztery minuty, aby sprawdzić nasz system testowy. Ale skuteczna optymalizacja widzi ten spadek w czasie, a nasze drugie skanowanie trwało zaledwie dwie minuty.

Zapora sieciowa Dome Essential dokłada wszelkich starań, aby życie było proste, z podstawowym ekranem otwierającym, na którym wystarczy wybrać aktualną lokalizację Wi-Fi z domu, pracy i miejsca publicznego. Jeśli jednak wiesz, co robisz, udaj się do Ustawień > Zapora ogniowa umożliwia zdefiniowanie zasad działania i zapewnia nie mniej niż 18 ustawień zapobiegania włamaniom na poziomie eksperta związanych ze skanowaniem portów, obsługą pingów, zalewaniem i nie tylko. Nie masz pojęcia, co to jest? Nie ma problemu, mają sensowne ustawienia domyślne, więc nowi użytkownicy sieci mogą bezpiecznie je całkowicie zignorować.

Poręczny Process Monitor wyświetla uruchomione procesy, wskazując wszystkie, które mają dostęp do Internetu i ostrzegając przed potencjalnymi zagrożeniami. To wszystko jest bardzo proste dla początkujących, ale znowu, prawdziwa moc jest tylko jedno lub dwa kliknięcia dalej.

Pełny raport Process Monitor wymienia nazwę każdego procesu, kiedy został wykryty i ostatnio zeskanowany, skąd został pobrany (jeśli to stosowne), ile połączeń HTTP zostało nawiązanych i pozwala na przeglądanie zasobów, do których próbował uzyskać dostęp.

Filtrowanie adresów URL Pandy jest stosunkowo proste. Zablokował kilka niebezpiecznych linków, choć nieznacznie poniżej średniej, i nie ma sposobu na wpisanie na białą listę adresów URL, które mogłyby zostać błędnie oznaczone.

VPN jest prawdopodobnie najbardziej zaskakującym dodatkiem, łączącym Cię z najbliższym serwerem za pomocą kilku kliknięć. Mamy prędkość bliską 60Mbps na naszym systemie testowym, podobną do tej, jakiej oczekiwalibyśmy od komercyjnego VPN.

Darmowa wersja oferuje tylko przydział danych w wysokości 150MB na dzień, co czyni go bezużytecznym dla wszystkich, ale dla najlżejszych aplikacji, chociaż przy odrobinie szczęścia możesz być w stanie wycisnąć nieco więcej z usługi. (Próbowaliśmy uruchomić kilka równoległych pobrań i udało nam się wykorzystać 223 MB zanim Dome Essential zauważył).

Istnieje mile widziany bonus do stworzenia startowego dysku ratunkowego USB, który może pomóc w usunięciu złośliwego oprogramowania, do którego zwykły pakiet nie może dotrzeć. Inne funkcje obejmują system białej listy oprogramowania w celu przejęcia pełnej kontroli nad tym, co działa na komputerze, wirtualną klawiaturę chroniącą przed keyloggerami, monitor, który może podnosić alarmy w przypadku połączenia z niepewną siecią Wi-Fi oraz opcję „zaszczepienia” kluczy USB w celu zmniejszenia ryzyka infekcji przez wirusy autorun.

Wszystko to razem, a Panda Dome Essential posiada wiele ciekawych i naprawdę użytecznych funkcji. Ale nadal nie są one w pełni zdolne jak konkurencja, taka jak Bitdefender Antivirus Plus, gdzie można uzyskać bardziej odpowiednie i konfigurowalne dodatki, takie jak przemysłowa ochrona bankowości, sprawdzanie podatności, monitorowanie sieci społecznościowych i menedżer haseł.

Ochrona

W ramach każdego przeglądu przeprowadzamy własne testy wykrywania złośliwego oprogramowania, ale również sprawdzamy, w jaki sposób każdy z dostawców otrzymuje punkty w dużych, niezależnych laboratoriach testowych, aby w pełni ocenić ich niezawodność.

Jednym z problemów z takim podejściem w tym przypadku jest to, że produkty Pandy nie są obecnie szeroko testowane. Jedyne ostatnie raporty, które znaleźliśmy w AV-Comparatives, mogą być bardzo niespójne. Na przykład, Panda uplasowała się na 17. pozycji z 18. we wrześniu 2018 r. ze straszliwym stopniem ochrony 96,4%, ale dopiero miesiąc później trafiła na 4. pozycję z dużo bardziej imponującą 100% ochroną.

Jednorazowe sprawozdania nie są w stanie opowiedzieć całej historii, więc przyjrzeliśmy się podsumowaniu pięciu testów przygotowanemu przez AV-Comparatives w okresie luty-czerwiec 2018 roku. Ale to niestety nie pomogło, gdy Panda zarządzała częścią 14 na 18.

Wypróbowaliśmy własny test, porównując Dome Essential z naszym własnym symulatorem oprogramowania okupu. Został on zaprojektowany tak, aby przeniknąć przez drzewo folderów, szyfrując tysiące dokumentów użytkownika i, miejmy nadzieję, uruchamiając alarm antywirusowy.

Dome Essential nie zwracał uwagi na nasz symulator, niestety, pozwalając mu zniszczyć każdy z naszych przykładowych dokumentów. To trochę rozczarowujące, ale nie penalizujemy antywirusa zbytnio za niepowodzenie tego testu. Nasz symulator nie jest prawdziwym złośliwym oprogramowaniem i nie możemy być całkowicie pewni, dlaczego Panda go przeoczyła.

Panda mówi sama za siebie, że Dome Essential nie obejmuje specjalistycznej ochrony przed okupowanym oprogramowaniem i innymi „zaawansowanymi zagrożeniami”. Aby to osiągnąć, należy przejść na bardziej zaawansowaną kamerę kopułkową Dome Advanced.

Wreszcie w raporcie PassMark pojawiły się dobre wieści na temat wpływu oprogramowania zabezpieczającego na wydajność. W ten sposób mierzy się, w jaki sposób pakiety antywirusowe spowalniają wykonywanie różnych typowych zadań na komputerach PC, a Panda zdobyła jedną trzecią z 14 konkurentów (tylko Norton i ESET radziły sobie lepiej).

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Panda Dome Essential jest produktem lubianym, który jest łatwy w użyciu i zawiera kilka naprawdę cennych dodatków, zwłaszcza dla ekspertów, ale nadal nie jest w stanie dorównać potędze, funkcjom i dokładności liderów rynku.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepsze oprogramowanie antywirusowe w tej rundzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.