Norton AntiVirus Plus – Opinie i Recenzja

Norton AntiVirus PlusNorton AntiVirus Plus to obecnie najczęściej kupowany program antywirusowy w Polsce. Skorzystaj z poniższego linku, aby odebrać rabat na pierwszy zakup!

 

Cena jest porównywalna z ceną Bitdefender i najlepszej konkurencji, przy początkowym koszcie 39,99 USD za 1 komputer, 1-roczną licencję i 59,99 USD rocznie. Ale nie można uzyskać zniżki, dodając więcej urządzeń lub lat, w przeciwieństwie do konkurentów, takich jak Bitdefender, gdzie na przykład urządzenie 3-device, licencja 3-letnia kosztuje 110,5 USD lub 12,29 USD za urządzenie w roku.

To nie znaczy, że Norton nie da Ci rabatów, po prostu musisz kupić inny pakiet, aby je uzyskać. Na przykład, Norton Security Premium dodaje zaporę ogniową, automatyczne tworzenie kopii zapasowych, pamięć masową w chmurze, kontrolę rodzicielską i obsługę klienta i obejmuje do 10 komputerów PC, Mac, smartfonów lub tabletów za bardzo rozsądną kwotę 52 USD w pierwszym roku, 104 USD przy odnowieniu.

Konfiguracja

Norton AntiVirus Plus nie ma wersji próbnej, więc musisz poradzić sobie z Norton Security Deluxe. Jest to zasadniczo ten sam pakiet z zaporą sieciową, więc będziesz miał dobre wyczucie podstawowych umiejętności Nortona.

Instalacja jest prosta. Program instalacyjny wyłapał nieszkodliwy produkt zabezpieczający w naszym systemie (Bitdefender Agent) i poprosił nas o odinstalowanie go, ale także dał nam możliwość pozostawienia go zainstalowanego. Wolimy to podejście od bardziej rygorystycznych deinstalatorów, którzy wymagają usunięcia prawie wszystkiego od konkurencyjnych dostawców. Dobrze jest być ostrzeżonym o potencjalnych problemach, ale użytkownicy powinni mieć ostateczną decyzję, czy odinstalować inne oprogramowanie, czy też nie.

Proces konfiguracji oferował również zainstalowanie kilku rozszerzeń przeglądarki Nortona. Norton Safe Web ostrzega przed niebezpiecznymi stronami internetowymi, a Norton Identity Safe to prosty menedżer haseł. Oba są warte posiadania, chyba że masz już podobną ochronę, ale są one dostępne oddzielnie za darmo i tak nie dodawać wiele wartości tutaj.

Po zakończeniu instalacji zauważyliśmy, że różne foldery i pliki Nortona wyrzuciły w górę ogromne 1,6GB przestrzeni dyskowej, znacznie więcej niż większość konkurencji.

Wciąż mało prawdopodobne jest jednak, aby zapełnić dysk twardy, a program miał niewielki wpływ na zasoby systemowe. Zauważyliśmy tylko trzy nowe procesy tła na naszym testowym komputerze PC (w tym hosta dla rozszerzenia Chrome), zwykle zużywającego mniej niż 50 MB pamięci RAM, a w większości przypadków nawet nie zauważysz, że tam jest.

Cechy

Norton AntiVirus Plus posiada czysty i stylowy interfejs, absolutnie wypełniony opcjami i kontrolami. Status ochrony jest wyraźnie zaznaczony, w tym szczegóły ostatniej aktualizacji i skanowania. Dostępne są przyciski dla wspólnych grup funkcji (Bezpieczeństwo, Identyfikacja i tak dalej), a kliknięcie ich odsłania jeszcze więcej akcji i ustawień, o wiele więcej niż można się spodziewać po samodzielnym narzędziu antywirusowym.

Choć początkowo może się to wydawać zastraszające, nie jest to trudne w użyciu – jest raczej wszechstronne. Jeśli chcesz sprawdzić swój system, kliknij Security > Scans i od razu możesz uruchomić szybkie lub pełne skanowanie. Wybierz opcję Skanowanie niestandardowe i możesz sprawdzić konkretne dyski, foldery lub pliki.

Nie ma aż tak małej mocy przerobowej jak u dostawców takich jak Avast i Avira, gdzie na przykład nie tylko pytają, czy skanować archiwa, ale pozwalają określić typy archiwów do sprawdzenia i głębokość zagnieżdżenia do obsługi (ile archiwów w archiwach można otworzyć). Norton nie posuwa się tak daleko, ale przeciętny użytkownik prawdopodobnie nie będzie się tym przejmował, a dostępnych jest wiele bardziej dostępnych opcji.

Na przykład, można zdefiniować i zapisać własne niestandardowe skanowanie, być może sprawdzając D:\Pliki i E:\More, ignorując niektóre typy skanowania, aby zaoszczędzić czas (zestawy rootkitów, śledzenie plików cookie), planując jego automatyczne uruchomienie, ale tylko wtedy, gdy system jest w stanie spoczynku i jest zasilany prądem zmiennym (na przykład), i wybierając, co dzieje się po zakończeniu skanowania (wyłącz system, uśpienie, hibernacja lub pozostawienie go włączonego). Nie są to opcje na poziomie eksperta, które czasami dostaniesz gdzie indziej, ale są one nadal bardzo pomocne i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że typowy użytkownik zrozumie je i będzie w stanie z nich skorzystać.

Dostępne są również cenne dodatkowe narzędzia i funkcje. Na przykład, jeśli regularne skanowanie nie jest w stanie wykryć lub naprawić problemu, program zapewnia również skuteczny Norton Power Eraser, który często może wykryć więcej ukrytych zagrożeń. Albo jeśli szukasz wskazówek dotyczących możliwych zagrożeń, wybierając opcję Norton Insight skanuje uruchomione procesy, aby szybko wyeksponować wszystko, co może być niebezpieczne, lub przynajmniej zasługuje na dokładniejsze zbadanie.

Jeśli wolisz spokojne życie, nie musisz angażować się w żadną z tych złożoności. Rozsądne ustawienia domyślne oznaczają, że Norton AntiVirus Plus sam zajmuje się większością problemów. Skanowanie na żądanie można uruchomić z poziomu konsoli lub menu kontekstowego Explorera. Używają one wielu wątków w celu optymalizacji wydajności, ale także wycofują się, gdy używasz wymagających aplikacji, aby uniknąć spowolnienia. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdziliśmy, że prędkości były doskonałe, wszystkie nasze zagrożenia testowe zostały wykryte i nie było żadnych fałszywych alarmów.

Ochrona stron internetowych zasilana w dużej mierze przez rozszerzenia przeglądarki sprawia, że zarządzanie jest nieco bardziej skomplikowane niż bardziej zintegrowane pakiety. Mimo to, złośliwy rekord blokowania adresów URL firmy Norton jest jednym z najlepszych w branży i warto go zainstalować, jeśli nie masz już podobnego oprogramowania do filtrowania adresów URL.

Funkcje premiowania wydajności obejmują narzędzia do usuwania plików śmieci, defragmentacji dysku twardego lub zarządzania programami rozruchowymi. Są one nieco lepsze niż niektóre: Startup Manager nie tylko wyświetla listę programów startowych, ale także pokazuje ich wpływ na zasoby, liczbę innych użytkowników Nortona, a także umożliwia opóźnianie ich uruchomienia oraz włączanie i wyłączanie. Ale narzędzia takie jak CCleaner nadal oferują o wiele więcej funkcji konserwacji komputera za darmo.

Ochrona

AV-Comparatives’ Real-World Protection Test jest kompleksowym testem porównawczym, który stanowi 18 najlepszych silników antywirusowych w porównaniu z najnowszym złośliwym oprogramowaniem.

Raport podsumowujący za okres luty-czerwiec 2018 r. obejmuje wyniki pięciu comiesięcznych testów, a firma Norton zajęła 7. miejsce przy wskaźniku ochrony na poziomie 99,5%. Produkt uzyskał lepsze wyniki niż Avast (99,4%) i był tylko nieznacznie niższy od Kaspersky (99,7%), a jedynym rzeczywistym problemem była duża liczba fałszywie dodatnich wyników (32 – trzecie miejsce w grupie).

Raport użytkowników domowych systemu Windows z testów AV-Test za lipiec/sierpień 2018 r. wykazał jeszcze więcej pozytywnych wyników, przy czym firma Norton osiągnęła 100% poziom ochrony zarówno dla złośliwego oprogramowania w dniu zerowym, jak i zwykłego złośliwego oprogramowania zarówno w testach za lipiec, jak i sierpień. Pakiet uzyskał również wynik 6/6 za wydajność i 5,5/6 za użyteczność, co czyni go jednym z kilku, którzy zdobyli nagrodę „Najlepszy produkt” AV-Test.

Te raporty laboratoryjne są o wiele bardziej wyczerpujące niż cokolwiek, co moglibyśmy zrobić w ramach przeglądu krótkoterminowego, ale chcieliśmy również przeprowadzić dodatkowy własny test.

Napisaliśmy nasz własny, niestandardowy program przypominający okupant, który rozprzestrzenia się przez drzewo folderów testowych, otwierając i szyfrując typowe obrazy, filmy i typy dokumentów. Ponieważ stworzyliśmy to zagrożenie, Norton nie będzie go wcześniej widział, co czyni go dobrym sprawdzianem jego zdolności do wykrywania i blokowania oprogramowania okupu wyłącznie przez samo zachowanie.

Wyniki były niezwykłe. Uruchomiliśmy test wykonywalny, a on umarł prawie natychmiast. Kilka plików zostało zaszyfrowanych, ale Norton AntiVirus Plus nie odzyskał ich lub nawet ostrzegł nas przed problemem.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Precyzyjny, lekki, szybki i elastyczny – Norton AntiVirus Plus ma wiele do zaoferowania. Niestety, rywale tacy jak Bitdefender i Kaspersky oferują więcej funkcji i opcji licencyjnych, a także lepszą wydajność dzięki oprogramowaniu okupowemu i odzyskiwaniu plików.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepsze oprogramowanie antywirusowe w tej rundzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.