NordVPN – Opinie, Test, Recenzja

NordVPNDostępne są wszystkie funkcje techniczne, których się spodziewasz, w tym wsparcie OpenVPN dla silnego szyfrowania i wysokiej wydajności, przełącznik zabijania i ochrona przed wyciekiem DNS, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojej tożsamości. Nie tak powszechne dodatki obejmują podwójne szyfrowanie danych i obsługę Onion w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa, a także ochronę przed reklamami, złośliwym oprogramowaniem i phishingiem za pośrednictwem technologii CyberSec firmy NordVPN. Obsługa protokołu P2P jest dużym plusem, a jasna polityka bez logowania oraz rejestracja w sieci NordVPN w Panamie dają ponadprzeciętne zapewnienie, że Twoje działania internetowe nie będą widoczne dla nikogo innego.

NordVPN mówi, że testuje nowy szybki protokół WireGuard, ale nie ma jeszcze daty jego prawdopodobnej dostępności. Nasze testy sugerują, że protokół jest oficjalnie dostępny tylko na 408 z 5 604 serwerów, więc użytkownicy mogą dłużej czekać.

Jeśli jesteś zastraszony przez tę funkcję przeciążenia, lub po prostu natknąć się na jakieś nieoczekiwane problemy, wsparcie NordVPN 24/7 jest pod ręką, aby wskazać Ci właściwy kierunek, poprzez e-mail lub czat na żywo. Ceny są uczciwe, a jeśli nie jesteś do końca przekonany, że jest to VPN dla Ciebie, 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy daje Ci wolną od ryzyka drogę do przetestowania usługi dla siebie.

Plany i cena NordVPN

NordVPN ma jasną i prostą strukturę cenową z czterema prostymi planami.

Możesz zdecydować się płacić 11,95 dolarów miesięcznie z planem miesięcznym, spada do skutecznego 6,99 dolarów miesięcznie (gruba 41% zniżka), jeśli płacisz za rok z góry.

Plan dwuletni NordVPN wynosi teraz 4,99 USD, w górę od 3,99 USD ostatnio, podczas gdy plan trzyletni wzrósł z 2,99 USD do 3,49 USD.

Ostatnie podwyżki cen oznaczają, że NordVPN jest teraz nieco droższa niż średnia, a łowcy okazji mogą znaleźć znacznie lepsze oferty gdzie indziej. Prywatny dostęp do Internetu” roczny plan kosztuje tylko 3,33 USD miesięcznie, na przykład, podczas gdy plan dwuletni Surfsharka jest efektywny 1,99 USD.

Nadal, NordVPN jest daleko od najdroższego VPN wokół, i uważamy, że jest to dość drogie dla tego, co masz.

Istnieje wiele opcji płatności, z obsługą kart, PayPal, Bitcoin i innych walut kryptograficznych (poprzez CoinPayments), a także wiele innych systemów (Alipay, UnionPay, SOFORT Banking i inne).

Firma zrezygnowała z 7-dniowego okresu próbnego od czasu naszego ostatniego przeglądu, najwyraźniej z powodu „powszechnych nadużyć”. Szkoda, ale możemy zrozumieć rozumowanie, a jeśli nie jesteś zadowolony, nadal istnieje ochrona 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy NordVPN.

Nie jest to jedna z tych gwarancji, która nie ma zastosowania, jeśli zalogowałeś się „zbyt wiele razy” lub przesłałeś „zbyt wiele” danych. NordVPN nie posiada żadnych podstępnych klauzul dotyczących małych druków, więc możesz korzystać z usługi tak często, jak chcesz, a jeśli jesteś niezadowolony, anuluj ją w ciągu pierwszych 30 dni, a otrzymasz pełny zwrot pieniędzy.

Prywatność VPN

Wartość prywatności wszystkich sieci VPN zaczyna się od obsługi technologii szyfrowania. NordVPN dobrze wypada tutaj za silne wsparcie IKev2/IPsec. Dzięki temu otrzymujesz AES-256-GCM do szyfrowania i wspiera idealną tajemnicę przekazywania kluczy do regularnej zmiany kluczy (tym razem przy użyciu 3072-bit Diffie-Hellman), zapewniając, że nawet jeśli napastnik zdoła przebić się przez jedną sesję, zostanie zablokowany na następnej. Jest to doskonały system, który jest teraz domyślnym systemem NordVPN dla komputerów Mac i iOS, a także jest dostępny w niektórych innych klientach (w tym w systemie Windows).

Po podłączeniu, NordVPN ma inne sztuczki, które może zastosować w celu poprawy prywatności. Należą do nich cebula przez VPN, która kieruje ruch najpierw przez własną sieć NordVPN, a następnie kieruje go przez sieć cebulową i dalej do miejsca docelowego.

Ta podwójna warstwa zaciemnienia spowalnia usługę, ale również sprawia, że jest ona niezwykle trudna do prześledzenia przez każdego, kto ma do Ciebie dostęp. Najlepsze jest to, że nie musisz nic wiedzieć ani rozumieć na temat cebuli, aby to zadziałało. Nie ma nic do zainstalowania lub skonfigurowania, wystarczy użyć klienta, aby podłączyć się do jednego z routerów NordVPN’s specialist Onion over VPN i system będzie obsługiwać wszystko automatycznie.

NordVPN oferuje również podwójny system VPN, w którym ruch jest przekazywany do jednego serwera VPN, a następnie jest ponownie szyfrowany i wysyłany do drugiego serwera NordVPN, przed wyruszeniem do miejsca przeznaczenia. Nie będzie to konieczne lub nawet przydatne dla większości ludzi, ale jest tam, jeśli można znaleźć powód, aby z niego skorzystać, a technologia nie spowalnia tak bardzo, jak można się spodziewać. Szybkie sprawdzenie naszego systemu recenzji pokazało, że prędkość pobierania wynosi 70Mbps, gdy nie jesteś podłączony, 55Mbps, gdy korzystasz z najlepszego dla nas Double VPN (Wielka Brytania – Francja).

Jakkolwiek jesteś podłączony do NordVPN, jego przełączniki zabijania działają tak, aby zapobiec wyciekom danych, jeśli połączenie VPN ulegnie awarii. NordVPN wyróżnia się tutaj tym, że posiada dwa wyłączniki zabójcze. Ogólny przełącznik internetowy blokuje cały dostęp do sieci, gdy nie jesteś podłączony do sieci VPN (można go łatwo wyłączyć, jeśli jest to niewygodne), podczas gdy przełącznik usuwania aplikacji zabija wybrane aplikacje, jeśli połączenie zostanie przerwane.

NordVPN twierdzi, że blokuje również przecieki DNS, a nasze testy DNS Leak Test, IP Leak i inne strony to potwierdziły. Nasz adres DNS był zawsze taki sam jak adres IP, bez wykrycia przecieków DNS, WebRTC lub innych.

Logowanie

NordVPN twierdzi, że prowadzi rygorystyczną politykę „nie ma kłód”. Większość VPN mówi to samo, ale polityka prywatności spółki definiuje to jaśniej niż większość, mówiąc:

NordVPN gwarantuje ścisłą politykę „no-logs” dla usług NordVPN, co oznacza, że Twoje działania… nie są monitorowane, rejestrowane, rejestrowane, przechowywane lub przekazywane osobom trzecim. Nie przechowujemy znaczników czasu połączenia, informacji o sesji, używanego pasma, dzienników ruchu, adresów IP ani innych danych… Ponadto NordVPN nie posiada rygorystycznej polityki logowania, jeśli chodzi o oglądanie aktywności użytkowników w Internecie: NordVPN działa w Panamie, która nie wymaga przechowywania danych”.

Obejmuje to nie tylko ogólne rejestrowanie aktywności w Internecie, ale również szczegóły rejestrowania sesji, takie jak rejestracja przychodzącego adresu IP po połączeniu z usługą oraz przydzielonego adresu IP. (Kiedy inne sieci VPN mówią „nie logowanie”, często przeprowadzają jakąś formę logowania sesji, więc dobrze jest zobaczyć NordVPN, aby to wykluczyć).

VPN może powiedzieć cokolwiek na własnej stronie internetowej, ale w przeciwieństwie do większości zawodów VPN, nie musisz przyjmować roszczeń firmy na zasadzie zaufania. Pod koniec 2018 roku NordVPN wynajął Price Waterhouse Cooper do przeprowadzenia niezależnego audytu infrastruktury i usług oraz sprawdzenia, czy opis polityki pozyskiwania drewna jest dokładny. Listopad 2018 r. potwierdził, że firma przeszła pomyślnie.

Raport nie zawiera zbyt wiele szczegółów technicznych. Istnieje również wiele ograniczeń prawnych dotyczących treści, a na przykład nie możemy nawet cytować z tego raportu. Klienci NordVPN i użytkownicy testowi mogą jednak rzucić okiem, a my musimy pochwalić firmę za podjęcie tego kroku. Oznacza to, że NordVPN ma o wiele więcej dowodów na poparcie swoich twierdzeń o nielogowaniu niż większość innych dostawców VPN.

Wydajność

Podczas gdy funkcje prywatności są zwykle najwyższym priorytetem dla sieci VPN, wydajność jest prawie tak samo ważna. Niezniszczalne szyfrowanie nie jest prawie tak atrakcyjne, jeśli zmniejsza szybkość Internetu do poziomu pełzania, dlatego też wszystkie nasze sieci VPN poddawane są intensywnym testom wydajności.

Nasze testy rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii od podłączenia przykładowego zestawu 26 serwerów NordVPN rozsianych po całym świecie. W każdym przypadku szukaliśmy potwierdzenia, że serwer jest sprawny i jak długo trwało łączenie się, zanim przeprowadziliśmy testy ping, aby sprawdzić, czy nie ma problemów z opóźnieniem, i używając geolokalizacji, aby potwierdzić, że serwer jest tam, gdzie NordVPN twierdzi, że powinien być. Żadna z tych informacji nie podawałaby nam konkretnych informacji na temat prędkości pobierania, ale wszystkie one są ważnymi czynnikami w doświadczeniu korzystania z NordVPN.

Widzieliśmy pewne problemy z połączeniem z NordVPN w poprzednich recenzjach, ale nie tym razem. Byliśmy w stanie połączyć się z każdym serwerem po raz pierwszy przy dwóch kolejnych uruchomieniach (jest to 100% wskaźnik powodzenia 52 prób połączenia).

Czasy połączeń OpenVPN też były dobre, przy typowych 3-5 sekundach. (Czasy połączeń były znacznie dłuższe przy korzystaniu z aplikacji, niestety, ale o tym porozmawiamy później).

Pozytywne wieści kontynuowano gdzie indziej, z minimalnymi opóźnieniami, a każdy serwer pojawiał się w reklamowanej lokalizacji.

Nasze testy szybkości rozpoczęliśmy od wykorzystania SpeedTestu i TestMy firmy Ookla do pomiaru wydajności naszych najbliższych serwerów w Wielkiej Brytanii. Wyniki były tak dobre, jak mogliśmy się spodziewać przy średniej 64-66Mbps na naszej testowej linii 75Mbps, minimalny spadek prędkości o 2-4% w stosunku do naszej prędkości przy wyłączonej sieci VPN.

Aby sprawdzić maksymalną wydajność sieci NordVPN, przeprowadziliśmy te same testy z lokalizacji w USA przy użyciu linii 475Mbps. Wyniki były bardzo niespójne, ale NordVPN osiągnęła szczytową wartość 100-110Mbps. Niektórzy dostawcy dostarczyli więcej – ExpressVPN był dwukrotnie szybszy – ale inni pozostali daleko w tyle, a w sumie NordVPN wydaje się wystarczająco szybki dla większości zadań.

Zakończyliśmy nasze testy wydajności, sprawdzając prędkość z Wielkiej Brytanii na niektórych bardziej oddalonych serwerach NordVPN.

Wydajność była nieuchronnie bardziej niespójna, ale nadal bardzo rozsądna przy prędkości 30-60Mbps. Są jednak pewne wyjątki. Indonezja była tak powolna, że początkowo staraliśmy się zalogować, a nawet po podłączeniu, prędkość zawsze była poniżej 5Mbps.

Ogólnie rzecz biorąc, NordVPN nie jest najszybszą siecią VPN, jaką widzieliśmy, ale jest lepsza niż większość z nich i mamy ponadprzeciętne prędkości z większości jej lokalizacji.

Wsparcie techniczne NordVPN

Pierwszą linią obrony NordVPN jest strona internetowa poświęcona wsparciu. Artykuły są posortowane na wiele kategorii, a pole wyszukiwania pozwala znaleźć zawartość według słów kluczowych.

Organizacja strony jest, dobrze, mniej niż intuicyjny. Sekcja FAQ zawiera tylko instrukcje konfiguracji. Pytania, których można się spodziewać w FAQ są rzeczywiście w sekcji zatytułowanej Funkcje. I z jakiegoś powodu, NordVPN zdecydował się umieścić wszystkie swoje artykuły dotyczące rozwiązywania problemów w sekcji zatytułowanej Łączność, a nie, powiedzmy, rozwiązywanie problemów.

Pomimo tych małych kłopotów, są też dobre wieści. Jeśli przeglądasz menu lub używasz wyszukiwarki, aby znaleźć to, czego potrzebujesz, jest tu wiele do polubienia, w tym duża liczba samouczków dotyczących konfiguracji jakości.

Firma oferuje 24/7 wsparcie dla czatu na żywo, a w naszym doświadczeniu działa bardzo dobrze. Postawiliśmy proste pytanie i otrzymaliśmy przyjazną odpowiedź na otwarcie od agenta pomocy technicznej w około 30 sekund.

Wsparcie mailowe jest również dostępne. Odpowiedzi trwają nieco dłużej – godziny, a nie minuty, w naszym doświadczeniu – ale to jest porównywalne z wieloma innymi VPN, a odpowiedzi NordVPN są na ogół dokładne i wystarczająco szczegółowe, aby rozwiązać nasz problem.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Atrakcyjna sieć VPN z mnóstwem serwerów i doskonałym audytem bez logowania. Nie jest to najtańsza, ani najszybsza, ani najpotężniejsza sieć VPN, jaką widzieliśmy, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to podobna usługa, która zapewni dobre wyniki dla większości użytkowników.

Sprawdź również najlepsze usługi VPN 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.