Przejdź do treści

Kaspersky Anti-Virus 2020 – Opinie i Recenzja

Kaspersky Anti-VirusKaspersky Anti-Virus 2019 to najnowsza generacja popularnego i niezawodnego łowcy złośliwego oprogramowania firmy Kaspersky.

Pakiet wykorzystuje wiele technik, aby chronić Cię przed szkodą. Główny silnik antywirusowy wykrywa i blokuje złośliwe oprogramowanie, zanim dotknie on Twojego systemu; System Watcher wykorzystuje monitorowanie zachowania, aby wykrywać nawet zupełnie nowe, nieodkryte zagrożenia; oraz istnieją osobne warstwy chroniące Cię przed atakami sieciowymi, niebezpiecznymi obiektami poczty elektronicznej oraz złośliwymi i phishingowymi linkami.

Rozproszone funkcje bonusowe obejmują Kaspersky Secure Connection, prostą sieć VPN opartą na Hotspot Shield. Możesz z niego korzystać za darmo bez rejestracji, ale strasznie niski limit transferu wynoszący 200 MB dziennie oznacza, że będziesz się starał znaleźć dla niego zastosowanie. Aktualizacja do nieograniczonego ruchu kosztuje minimum 4,99 USD i może być interesująca dla niektórych, ale nie musisz kupować Kaspersky Anti-Virus 2019, aby korzystać z bezpiecznego połączenia, a my nie pozwolimy, aby wpłynęło to na Twój wybór antywirusa.

Bardziej inteligentny model behawioralny wykorzystuje uczenie się maszynowe do wykrywania zagrożeń wynikających z ich zachowania bez konieczności stosowania zasad napisanych przez analityków ds. złośliwego oprogramowania.

Ulepszona integracja z systemem Windows może wykorzystać własne narzędzia bezpieczeństwa systemu Windows 10 w celu poprawy ochrony przed całą gamą ataków.

Nowe metody wykrywania pozwalają Kaspersky’emu blokować żądania wychodzące na znane złośliwe serwery.

W innych miejscach adware jest teraz domyślnie wykrywany i usuwany, zmiany w interfejsie ułatwiają odczytanie statusu ochrony, a prawie każdy obszar pakietu został zoptymalizowany pod kątem szybszego działania i wykorzystania mniejszej ilości zasobów.

Jedną z rzeczy, która nie zmieniła się znacząco, jest cena. Kaspersky Anti-Virus kosztuje średnio 32,50 USD za jeden komputer PC, licencja jednoroczna, ale dodaj urządzenia i przedłuż subskrypcję oraz urządzenie pięcioletnie, licencja dwuletnia kosztuje tylko 104 USD, a niska cena 10,40 USD za urządzenie w ciągu roku.

Podczas przeglądu, wersja próbna oferowała nam dalsze 50% zniżki na pierwszą licencję. Nie wiemy, kto to dostaje i jak długo może trwać, ale jeśli i tak planujesz kupić pakiet, warto byłoby zainstalować wersję próbną, żeby to sprawdzić.

Jeśli chcesz chronić wiele platform, Kaspersky Total Security może być lepszym wyborem. Oferuje więcej funkcji i chroni komputery PC, Mac i urządzenia mobilne, ale jest tylko nieznacznie droższy – 65 USD za urządzenie trzyosobowe, licencja jednoroczna lub 143 USD na ochronę pięciu urządzeń w ciągu dwóch lat.

Niezależnie od tego, czego szukasz, wszystkie produkty konsumenckie Kaspersky mają 30-dniowe wersje próbne, które można bezpłatnie pobrać i używać, bez konieczności podawania szczegółów płatności.

Konfiguracja programu antywirusowego

Proces instalacji Kaspersky jest prosty, uproszczony i tak samo szybki, jak wcześniej. Linki do pobrania próbnego są wyraźnie zaznaczone na stronie internetowej, instalator jest malutki, poprosił nas o zaakceptowanie umowy licencyjnej i automatycznie pobrał i skonfigurował resztę pakietu.

Nie mieliśmy licencji i nie podaliśmy Kaspersky’emu naszego adresu e-mail, ale instalatorowi to nie przeszkadzało. Wystarczyło tylko stuknąć link „Activate Trial License” i nasza instalacja Kaspersky Anti-Virus 2019 była gotowa do pracy.

Cóż, nie do końca gotowa. Tablica rozdzielcza ostrzegała nas przed problemem, który okazał się, że podpisy i pliki programu muszą być aktualizowane. Większość pakietów robi to automatycznie podczas instalacji, ale posiadanie pełnej kontroli niekoniecznie jest czymś złym, a my byliśmy w stanie uruchomić pełną aktualizację za pomocą jednego kliknięcia.

Kaspersky Anti-Virus przechwycił około 275 MB miejsca na dysku twardym i uruchomił dwa podstawowe procesy wymagające stosunkowo lekkiej 90 MB pamięci RAM podczas pracy w tle.

Ważne jest, aby program antywirusowy mógł chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, więc zakończyliśmy nasze wstępne testy, przeprowadzając kilka prostych testów, aby sprawdzić, czy możemy usunąć lub wyłączyć jakiekolwiek pliki Kaspersky. Pakiet dobrze się jednak zabezpiecza, a nasze ataki nie pozostawiły tak wiele jak zadrapanie w zbroi Kaspersky’ego.

Cechy Kaspersky

Kaspersky Anti-Virus posiada prosty interfejs, który wyświetla aktualny stan ochrony (uspokajający zielony haczyk, miejmy nadzieję) oraz cztery główne przyciski do wykonywania kluczowych zadań: uruchamiania skanowania, aktualizacji bazy danych, przeglądania raportów lub otwierania klawiatury ekranowej.

Panel Skanowanie umożliwia szybkie lub pełne skanowanie systemu, a także sprawdzanie zewnętrznych dysków lub dowolnych plików i folderów, które określisz. Wszystkie te funkcje wymagają więcej nawigacji niż niektóre pakiety, więc na przykład uruchomienie szybkiego skanowania zajmuje trzy kliknięcia z konsoli, ale system nie jest trudny w użyciu i dobrze jest mieć te opcje dostępne.

Kaspersky twierdzi, że nowe wydanie jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, a nasze testy sugerowały to samo, przy czym zarówno szybkie, jak i pełne skanowanie działa szybciej niż przeciętnie w naszym systemie recenzji.

Prosty planista jest pod ręką, aby automatycznie uruchomić dowolny typ skanowania każdego dnia, tygodnia, weekendu, tygodnia lub miesiąca. Rozsądne opcje konfiguracyjne umożliwiają uruchomienie skanowania następnego dnia, jeśli komputer jest wyłączony, gdy jest aktywny, i można zminimalizować wpływ na wydajność, uruchamiając skanowanie tylko wtedy, gdy komputer jest zablokowany lub wygaszacz ekranu jest aktywny.

Eksperci docenią kontrolę, jaką Kaspersky Anti-Virus zapewnia nad tym, w jaki sposób każdy typ skanowania, w tym obszary systemu, które sprawdza, typ plików, które bada, silniki wykrywające, których może używać i co dzieje się z wykrytymi zagrożeniami (czy dezynfekuje plik, po prostu go usuwa, pyta, co robić?).

Ma to wiele zalet. Można przyspieszyć szybkie skanowanie, mówiąc programowi, aby sprawdzał tylko nowe i zmienione pliki, na przykład, lub można rozszerzyć pełne skanowanie systemu poprzez przeglądanie określonych folderów sieciowych. Istnieje ryzyko, ponieważ optymalizacja skanowania pod kątem szybkości może zmniejszyć ochronę, ale dobrze jest mieć tę moc dostępną, jeśli jej potrzebujesz.

Niestety, nie masz możliwości tworzenia całkowicie nowych typów skanowania. Jest to lepszy sposób pracy, ponieważ na przykład pozwala na stworzenie „Ultra Quick Scan” z absolutnym minimum kontroli, pozostawiając Quick Scan nietkniętym, dzięki czemu można było wybrać to, co było właściwe. Avast i Avira na to pozwalają i jest to prawdziwy plus dla doświadczonych użytkowników, ale Kaspersky pozostawia tylko wbudowane typy skanowania.

Kaspersky Anti-Virus to nie tylko skanowanie. Prosta klawiatura ekranowa jest zawsze dostępna, aby chronić logowanie nazw użytkowników, haseł, numerów kont i innych poufnych informacji. Wrzuciliśmy ją do kilku komercyjnych keyloggerów i żaden z nich nie mógł zarejestrować żadnego z naszych uderzeń klawiszy.

Vulnerability Scan sprawdza, czy nie ma brakujących poprawek bezpieczeństwa, źle skonfigurowanych ustawień systemu Windows i nie tylko. Wykryto, że autorun dla dysków przenośnych został włączony w naszym systemie testowym, na przykład, być może pozostawiając nas podatnymi na złośliwe oprogramowanie oparte na kluczu USB, ale byliśmy w stanie rozwiązać problem za pomocą kilku kliknięć.

Kreator rozwiązywania problemów systemu Windows szuka niestandardowych systemów operacyjnych, które mogły zostać uszkodzone przez złośliwe oprogramowanie i umożliwia ich naprawę w jednej operacji. Brzmi to jak dobry pomysł, ale nie jesteśmy pewni, jak wiele problemów to wygląda i nie znalazła ona nic w naszym systemie recenzji poza auto-run problemem, o którym już wiedzieliśmy.

Kreator konfiguracji przeglądarki również nie jest tak interesujący jak się wydaje, ponieważ moduł szuka tylko problemów konfiguracyjnych z Internet Explorerem. Jest to jednak nadal silnik używany przez niektóre aplikacje, więc nawet jeśli nie korzystałeś z IE od lat, znalezienie i naprawa jakichkolwiek problemów może pomóc Ci zwiększyć bezpieczeństwo.

Program Privacy Cleaner może wykrywać i usuwać różne rekordy aktywności systemu Windows i aplikacji, od historii przeglądania i plików cookie do list ostatnio uruchomionych dokumentów, ostatnich uruchomionych programów, otwartych folderów i innych. Nie jest źle, ale ponownie, istnieje więcej narzędzi darmowego oprogramowania.

Ostatni element, Kaspersky Rescue Disk, odnosi się do środowiska startowego, które pomaga wykrywać i usuwać głęboko osadzone zagrożenia, które mogą uniemożliwić prawidłowe uruchomienie systemu Windows. Jest to przydatna funkcja, ale każdy może ją pobrać za darmo z witryny Kaspersky, a wszystko, co Kaspersky Anti-Virus 2018 robi, to link do odpowiedniej strony internetowej.

Ogólnie rzecz biorąc, funkcje bonusowe Kaspersky są słabe i nie mogą dorównać najlepszym z konkurencji. Avast Free Antivirus zawiera doskonały inspektor Wi-Fi, który wykrywa luki w sieci bezprzewodowej, może sprawdzić siłę hasła oraz wykrywać i aktualizować brakujące poprawki oprogramowania. Bitdefender Antivirus Plus zapewnia menedżer haseł, ochronę bankowości internetowej i wbudowany tryb ratunkowy. Nie powinieneś kupować żadnych dodatkowych programów antywirusowych, ale chcielibyśmy, aby Kaspersky zaoferował nieco więcej niż obecnie.

Ochrona

Testy AV-Comparatives’ Real-World Protection mają na celu pokazanie, jak wszystkie najlepsze silniki antywirusowe działają przeciwko szeregowi znanych i zupełnie nowych zagrożeń.

Raport z lipca 2018 r. umieścił Kaspersky’ego na pierwszym miejscu z pola 18. Był to jedyny pakiet, który osiągnął doskonały wynik, w którym zarówno zablokował 100% zagrożeń testowych, jak i nie podniósł ani jednego fałszywego alarmu.

Wyniki mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc, więc sprawdziliśmy również raport AV-Comparatives z lutego do czerwca, podsumowanie 5 testów. Tym razem Kaspersky zajął 4. miejsce z 18, nieznacznie wyprzedzając Trend Micro, F-Secure i Bitdefender. Nadal jednak dobrze funkcjonował, z 99,7% zablokowanych zagrożeń i tylko jednym fałszywie pozytywnym wynikiem. Trend Micro i F-Secure zablokowały nieznacznie więcej zagrożeń, ale również podniosły odpowiednio 38 i 111 fałszywych alarmów, sugerując, że są one znacznie bardziej prawdopodobne, aby spowodować kłopoty na co dzień.

Testy systemu Windows przeprowadzone przez AV-Test w czerwcu 2018 r. były jeszcze bardziej pozytywne w odniesieniu do silnika Kaspersky’ego, a firma uzyskała pełne oceny za ochronę, wydajność i użyteczność. Tylko Avira i McAfee (z 18-osobowej dziedziny) były w stanie dorównać wynikom Kaspersky’ego.

Nie mamy zasobów ani czasu na weryfikację, aby zacząć dopasowywać się do wyników dużych laboratoriów testowych, ale nie chcemy też całkowicie polegać na ich werdyktach. Dlatego też umieszczamy również oprogramowanie antywirusowe w mniejszych, niestandardowych testach.

Zaczęliśmy od uzyskania listy 600 zupełnie nowych podejrzanych adresów URL od firmy zajmującej się skanowaniem stron internetowych, Quttera, a następnie uruchomiliśmy program testowy, aby sprawdzić, ile z nich zostanie zablokowanych przez Webroot SecureAnywhere, a także Kaspersky Anti-Virus. Jest to trudny test, ponieważ wiele adresów URL miało tylko kilka godzin, a niewiele z nich okazało się złośliwe, więc wszystko, co każdy pakiet może wykryć, byłoby plusem. Wynik Webroot SecureAnywhere nadal wyglądał na niski – tylko 38 zablokowanych, ale Kaspersky Anti-Virus bez wysiłku przewyższył go, blokując 61 stron.

W końcu postawiliśmy program przeciwko naszemu prostemu symulatorowi oprogramowania okupu. Chociaż nie było to w żaden sposób wyrafinowane, nie byłoby to znane zagrożenie dla Kaspersky’ego, zmuszając pakiet do polegania na monitorowaniu jego zachowania.

Uruchomiliśmy nasz program testowy i Kaspersky uruchomił moduł System Watcher do monitorowania działań symulatora. Uświadomił sobie, że nasz program jest niebezpieczny niemal natychmiast, kończąc proces i usuwając jego plik. Symulator był w stanie zaszyfrować pliki dokumentów przed ich zatrzymaniem, ale nawet to nie było problemem, ponieważ Kaspersky Anti-Virus również natychmiast przywrócił oryginały. Są to świetne wyniki i pokazują, że program może bez trudu chronić nawet przed zupełnie nowymi i nieodkrytymi zagrożeniami.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Kaspersky Anti-Virus 2019 nie ma dodatków, które dorównują niektórym konkursom, ale kogo to obchodzi, kiedy otrzymujesz jeden z najlepszych i najdokładniejszych silników antywirusowych?

Zwróciliśmy również uwagę na najlepszy program antywirusowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit