Przejdź do treści

F-Secure Antivirus SAFE – Opinie i Recenzja

F-Secure Antivirus SAFEFirma F-Secure Corporation jest fińskim dostawcą zabezpieczeń z 25-letnią historią rozwoju antywirusów. Firma produkuje obecnie szeroką gamę produktów konsumenckich, a ostatnio również rozwija się na rynku przedsiębiorstw.

Podstawowy pakiet firmy, F-Secure Anti-Virus, natychmiast przykuł naszą uwagę dzięki niskiej cenie 19,95 funtów (25 dolarów) jednego komputera i rocznej licencji. Brzmiało to wspaniale, dopóki nie przejrzeliśmy listy funkcji i nie zorientowaliśmy się, jak bardzo była ona krótka. Nie ma menedżera haseł, ochrony Wi-Fi, ochrony bankowości, niszczarki plików, nawet ochrony przeglądania: to tylko program antywirusowy, i to wszystko.

Ten rodzaj prostoty może być zaletą, zwłaszcza jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i chętnie połączysz F-Secure z ulubionym filtrem URL, zaporą sieciową i wszelkimi innymi pakietami zabezpieczeń, których potrzebujesz. Ale jeśli jesteś początkujący lub szukasz wygody dostępu do wielu funkcji z jednego interfejsu, może to być problem.

Jest jeszcze jedna wada braku masowego rabatu, który nie wykracza poza trzy systemy, roczna licencja za 39 dolarów (29,95 funtów). Jeśli masz wiele systemów do ochrony, Bitdefender może objąć 1, 3, 5 lub 10 urządzeń na okres 1, 2 i 3 lat. Jest w tym również prawdziwa wartość: 10 komputerów PC, trzyletnia licencja Bitdefendera kosztuje tylko 162,50 USD (£125), a kieszonkowy 5,42 USD (£4,17) na urządzenie w roku.

Konfiguracja programu antywirusowego

Firma F-Secure zapewnia bezpłatną 30-dniową wersję próbną programu F-Secure Anti-Virus, ale firma sprawia, że uzyskanie go jest trudniejsze niż większość z nich. Nie możesz go pobrać, dopóki nie podasz swojego adresu e-mail i nie zakończysz CAPTCHA. Następnie firma wysyła wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym i klikając go otwiera stronę internetową wyjaśniającą, że inny e-mail jest w drodze z kluczem licencyjnym i linkiem do pobrania.

Nasz drugi e-mail dotarł prawie natychmiast. Mylące, nie było klucza licencyjnego, ale to dlatego, że jest on wbudowany w nazwę wykonywalną. Po początkowym skarżeniu się, że licencja nie jest nieważna, instalator zmienił zdanie, szybko ustawiając się bez dalszych kłopotów i komplikacji.

Niezależnie od powodu, reszta instalacji była bardzo prosta, a konfiguracja programu przebiegała bardzo szybko i bez dalszych kłopotów czy komplikacji.

Przeglądaliśmy folder programu F-Secure, który zawierał średnio 700 MB plików wsparcia technicznego. Nie ujawniły one żadnych większych niespodzianek, ale zauważyliśmy, że firma F-Secure jest jedną z wielu, która zawiera silnik Bitdefendera, jak i jego własny. To nam odpowiada – jest bardzo dokładne – i dobrze wiedzieć, że obie technologie są wykorzystywane przez produkt.

Cechy F-Secure

Jeśli jesteś przyzwyczajony do produktów antywirusowych próbujących przekonać Cię do siebie za pomocą stosów funkcji bonusowych, program antywirusowy F-Secure Anti-Virus będzie niespodzianką, ponieważ nie posiada żadnych. Nie ma tu prawie nic poza skanowaniem antywirusowym i powiązanymi z nim warstwami zabezpieczeń i ustawieniami.

Takie podejście opłaca się dzięki interfejsowi firmy F-Secure, który jest tak prosty i prosty, jak nigdy dotąd. Główna konsola ma dwa przyciski: Skanowanie w poszukiwaniu wirusów i ustawienia. Stuknij pierwszy przycisk, a program antywirusowy F-Secure Anti-Virus uruchomi bardzo szybkie skanowanie (w czasie krótszym niż minuta na naszym systemie testowym), zajmie się automatycznie wszelkimi zagrożeniami i wyświetli werdykt. Naciśnięcie przycisku Ustawienia ujawnia bardzo minimalny zestaw opcji konfiguracyjnych.

Doświadczeni użytkownicy mogą być nieco sfrustrowani brakiem funkcji i kontroli. Firma F-Secure nie daje możliwości wyboru typów skanowania na swojej głównej konsoli, na przykład domyślnie uruchamiając szybkie skanowanie. Pełne skanowanie systemu jest dostępne, zakopane w menu ustawień, ale to wszystko. Nie ma tutaj skanowania dysku wymiennego, nie ma możliwości stworzenia własnego typu skanowania. Podczas gdy konkurenci, tacy jak Avast i Avira, mają masę ręcznych poprawek skanowania i opcji konfiguracyjnych, firma F-Secure ma tylko dwa proste pola wyboru: „Skanuj tylko znane typy plików” i „Skanuj wewnątrz skompresowanych plików”.

W funkcji ochrony oprogramowania okupowanego firmy F-Secure jest jeden mały, ale warty zachodu dodatek, który uniemożliwia niezaufanym aplikacjom dostęp do plików w dowolnych folderach, które chcesz chronić. Nie jest to szczególnie nowy lub niezwykły pomysł – nowa funkcja „kontrolowanego dostępu do folderów” w systemie Windows 10 robi to samo – ale nadal jest to przydatna dodatkowa warstwa ochrony przed blokowaniem oprogramowania okupu.

Ogólnie rzecz biorąc, firma F-Secure bardzo dobrze radzi sobie ze swoją podstawową funkcją antywirusową, będąc szybkim, dokładnym i przyjaznym dla użytkownika. Brak innych funkcji – zwłaszcza blokowania adresów URL – jest minusem i trzeba będzie się nim zająć, znajdując inne programy, aby wypełnić luki funkcjonalne. Ale jeśli nie masz z tym problemu, ten produkt może być dobrym wyborem.

Ochrona

Nasze szybkie testy wykrywania złośliwego oprogramowania pokazały, że firma F-Secure Anti-Virus zapewnia solidną i niezawodną ochronę, ale aby w pełni zrozumieć jej możliwości, sprawdzamy również werdykty głównych niezależnych laboratoriów testowych.

Miesięczne testy ochrony AV Comparatives pokazują, że firma F-Secure doskonale radzi sobie z utrzymywaniem złośliwego oprogramowania na dystans, a pakiet zazwyczaj blokuje 100% zagrożeń testowych. Ale testy rejestrują również dużą liczbę fałszywych wyników dodatnich, co nieco obniża wynik.

Na przykład w podsumowującym raporcie z lutego – czerwca 2018 r. stwierdzono, że firma F-Secure zablokowała 100% zagrożeń w pięciu kolejnych testach, co dało jej drugie miejsce spośród 18 konkurentów. W trakcie testów uzyskał 111 fałszywych wyników pozytywnych, podczas gdy Bitdefender (3. miejsce) podniósł tylko dwa, a Kaspersky (4. miejsce) zdołał tylko jeden.

W raporcie użytkownika domowego systemu Windows z sierpnia 2018 roku, przygotowanym przez AV-Test, również stwierdzono, że firma F-Secure zablokowała 100% zagrożeń testowych, ale fałszywe alarmy stanowiły znacznie mniejszy problem. Podczas instalacji i korzystania z 62 próbek legalnego oprogramowania firma F-Secure zablokowała tylko jedno działanie i podniosła alarm dotyczący innego. Jest to irytujące, ale prawie nie jest to katastrofa, a nawet gdyby tak się stało, wybierz białą listę aplikacji, a program nie będzie cię ponownie niepokoić.

Wysokiej jakości pakiet antywirusowy musi wykonać swoją pracę bez spowalniania użytkownika, a raport PassMark Software z listopada 2018 roku Security Products Performance Benchmark daje szczegółowe porównanie 15 najlepszych aplikacji bezpieczeństwa. Okazało się, że firma F-Secure jest w tak średnim zakresie, jak to tylko możliwe (8. z 14.), ale to przynajmniej sugeruje, że wpływ na wydajność nie jest poważnym problemem. Należy pamiętać, że w teście wykorzystano wysokiej klasy pakiet F-Secure Safe, too– F-Secure Anti-Virus jest lżejszy i mniej prawdopodobne jest, że spowolni działanie systemu.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Program antywirusowy F-Secure Anti-Virus nie posiada żadnych dodatkowych funkcji – nawet nie blokuje adresów URL – ale jego silnik antywirusowy jest szybki, dokładny i tańszy niż większość najlepszych konkurentów.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepszy program antywirusowy w tej rundzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit