Przejdź do treści

ExpressVPN – Opinie, Test, Recenzja

ExpressVPNExpressVPN jest popularnym brytyjskim dostawcą usług VPN z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jest to trudny rynek i panuje na nim duża konkurencja, ale ExpressVPN wie dokładnie, jak wyróżnić się z tłumu: to nasz obecny wybór najlepszych dostawców VPN, dostarczający więcej funkcji niż ktokolwiek inny.

Na przykład, firma oferuje rozległą sieć ponad 3000 serwerów rozmieszczonych w 160 miastach w 94 krajach. Europa i USA mają najlepszy zasięg, ale ExpressVPN ma również wiele lokalizacji w Azji i kilku krajach, które rzadko pojawiają się gdzie indziej. Jest 27 krajów Azji i Pacyfiku, na przykład – TunnelBear obejmuje łącznie 22 kraje.

Kolejną atrakcją jest obsługa platformy – ExpressVPN dostarcza aplikacje dla systemów Windows, Mac, Android, iOS, Linux i innych, niestandardowe oprogramowanie sprzętowe dla wielu routerów, a także szczegółowe instrukcje dotyczące ręcznej konfiguracji dla Apple TV, Fire TV, PlayStation, Chromebooków, Kindle Fire i innych.

Wszędzie tam, gdzie tylko spojrzysz, dostępne są cenne funkcje techniczne. ExpressVPN chroni ruch internetowy, na przykład za pomocą własnych serwerów DNS. Wysokiej klasy technologie szyfrowania uniemożliwiają nawet najbardziej zaawansowanym napastnikom szpiegowanie Twoich działań. Inteligentny system split-tunneling pozwala kontrolować, które aplikacje korzystają z sieci VPN, a które będą przekierowywane przez zwykłe połączenie internetowe. Jest to bardzo przydatne w przypadku, gdy niektóre aplikacje nie działają z siecią VPN, lub gdy uruchamianie przez sieć VPN znacznie je spowalnia.

Jasna i prosta polityka prywatności wyjaśnia, że ExpressVPN nie rejestruje żadnych poufnych informacji. I w przeciwieństwie do większości konkurencji, nie jest to jakaś ogólna obietnica marketingowa: strona internetowa szczegółowo opisuje dokładnie to, co usługa robi, a czego nie zbiera, a ExpressVPN niedawno poddała swoje serwery audytowi w celu potwierdzenia, że postępuje zgodnie z własną polityką prywatności.

Prawdziwą cechą wyróżniającą może być wsparcie, gdzie ExpressVPN ma agentów dostępnych 24/7 na czacie na żywo. To nie jest bardzo podstawowe, zlecane na zewnątrz, pierwszej linii wsparcia często otrzymasz z innych usług, albo: są to eksperci, którzy mogą Cię przejść przez prawie każdy problem techniczny. Jeśli wpadniesz w kłopoty, to nie będziesz czekać dzień na każdą odpowiedź wsparcia. Z naszego doświadczenia wynika, że na czacie na żywo w ExpressVPN zawsze znajdzie się ktoś dostępny, a w ciągu kilku minut możesz uzyskać wysokiej jakości pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów.

Ostatnie ulepszenia obejmują wsparcie dla pięciu jednoczesnych połączeń, w górę z poprzednich trzech. Kilku dostawców obsługuje jeszcze więcej – IPVanish i prywatny dostęp do Internetu może obsługiwać 10 jednoczesnych połączeń, Surfshark i Windscribe nie mają żadnych ograniczeń – ale pięć to standard branżowy i prawdopodobnie wystarczy dla większości użytkowników. A jeśli to nie wystarczy, aby zaspokoić Twoje potrzeby, użyj routera i całkowicie ominiesz limit.

Ulepszenia aplikacji obejmują obsługę IKEv2 w systemach Windows i Mac. Aplikacja dla systemu Android może teraz automatycznie łączyć się z siecią VPN po dołączeniu do niezaufanych sieci, ale także rozłączać się po dołączeniu do zaufanej sieci (niezwykły, ale inteligentny pomysł.) A uproszczony interfejs oznacza, że teraz potrzeba mniej kliknięć, aby znaleźć i połączyć się z serwerami, których potrzebujesz.

Jest to również impuls dla rozszerzenia ExpressVPN Firefox, które zyskało takie same możliwości blokowania WebRTC, spoofingu lokalizacji i obsługi HTTPS Everywhere jak oferta firmy Chrome.

Aplikacje i rozszerzenia przeglądarki są teraz dostępne w kilkunastu językach: Duński, holenderski, fiński, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, norweski, polski, portugalski, rosyjski, hiszpański, szwedzki, tajski i turecki. (Niektóre z tych języków nie są dostępne na wszystkich platformach, ale to dobry początek, a firma prawdopodobnie wypełni luki w czasie.)

W nowej technologii TrustedServer ExpressVPN wszystkie serwery firmy pracują teraz w pamięci RAM. Nigdy nie zapisują się na dysku twardym, minimalizując szansę, że napastnik może odzyskać poufne pliki. Każdy serwer ładuje najnowszy obraz, gdy uruchamia się zbyt, ograniczając luki, które mogą wynikać z błędnej konfiguracji i zapewniając, że serwer nie może być narażony na szwank przez atakującego instalującego tylne drzwi. (Albo nie na długo.)

Plany i cena ExpressVPN

ExpressVPN ma bardzo prostą strukturę cenową z tylko trzema planami, a te rozpoczynają się od miesięcznie fakturowanego produktu za 12,95 USD.

To nie jest tanie, ale jest podobne do wielu dostawców (CyberGhost, GooseVPN, Hotspot Shield i VyprVPN wszystkie opłaty około 13 dolarów za swoje plany miesięczne), a nie daleko od 9-$10 dolarów pobierane przez większość dużych nazwisk VPN.

Zapisz się na 6-miesięczny plan ExpressVPN, a cena spadnie do 9,99 USD miesięcznie. To rozsądna zniżka, a także daje większą elastyczność niż u niektórych konkurentów, którzy nie oferują planu 6-miesięcznego w ogóle.

Plan roczny obniża koszty jeszcze bardziej do miesięcznego odpowiednika 8,32 USD, gruba 35% zniżka na cenę miesięczną. Podczas gdy to bije Hotspot Shield roczne $9.99, i nie jest daleko od NordVPN i HideMyAss! $6.99, to ponad dwukrotnie więcej niż niektóre z konkurencji (Ivacy i Prywatny dostęp do Internetu zapytaj $3.33, Speedify i Zenmate są w cenie $3.99, Windscribe jest $4.08.)

Różnica staje się jeszcze bardziej znacząca, jeśli z przyjemnością zapiszesz się na dłuższy okres czasu. Podczas gdy ExpressVPN zatrzymuje się ze swoim planem rocznym, wybierając dwu- lub trzyletnią subskrypcję z GooseVPN, Ivacy, VPN Unlimited, Surfshark i inni mogą obniżyć ceny do równowartości $2 do $3 na miesiąc.

VPN to coś więcej niż tylko cena. Każdy może zaoferować niskie stawki nagłówkowe; to także przyzwoita usługa, to jest trudna część.

Są też sposoby na zaoszczędzenie trochę gotówki. Zapisanie się na naszą ekskluzywną umowę dodaje trzy darmowe miesiące do rocznej subskrypcji ExpressVPN, dając Ci 15 miesięcy usługi za skuteczne 6,67 USD miesięcznie.

Zdecyduj się zarejestrować, a znajdziesz szeroki zakres metod płatności, w tym karty, PayPal, Bitcoin i wielu innych graczy (AliPay, Yandex Money, WebMoney i inne).

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, instalacja aplikacji na Androida lub iOS daje Ci 7-dniową wersję próbną. A nawet po przekazaniu gotówki, 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy ExpressVPN pozwala Ci bezpiecznie sprawdzić usługę dla siebie.

Jeśli zdecydujesz się anulować, jest to również bardzo proste. Nie ma żadnych klauzul dotyczących małych wydruków, które mogłyby Cię wyłapać (brak zwrotu pieniędzy, jeśli zalogowałeś się więcej niż x razy lub wykorzystałeś więcej niż y GB pasma). Możesz korzystać z usługi w całości, przez 30 dni, a jeśli jesteś niezadowolony lub po prostu zmienisz zdanie, po prostu powiedz ExpressVPN i otrzymasz zwrot pieniędzy. To musi być uspokajający znak, jak pewny siebie jest ExpressVPN w swojej usłudze.

Prywatność korzystania z VPN

Każda sieć VPN twierdzi, że oferuje pełną prywatność, ale wierć w szczegółach i często nie ma na to zbyt wiele substancji. ExpressVPN jest odświeżająco różne, ponieważ firma nie tylko powiedzieć, jak wielki jest, ale również ma imponująco długą listę funkcji, aby pomóc uzasadnić każde słowo.

Weźmy na przykład szyfrowanie. Większość usług może wspomnieć, że obsługują one OpenVPN, lub spadek w odniesieniu do AES-256, ale ExpressVPN idzie znacznie dalej.

Firma wyjaśnia, że używa 4096-bitowego certyfikatu SHA-512 RSA, na przykład, z AES-256-CBC do szyfrowania kanału kontrolnego i HMAC (Hash Message Authentication Code) chroniącego przed regularnymi zmianami danych w czasie rzeczywistym.

Aby to potwierdzić, zbadaliśmy pliki konfiguracyjne ExpressVPN dla OpenVPN i szczegóły były takie same jak opisane przez firmę.

Obsługa Perfect Forward Secrecy dodaje kolejną warstwę ochrony, automatycznie przypisując Ci nowy tajny klucz przy każdym połączeniu, a następnie wymieniając go co sześćdziesiąt minut, gdy sesja pozostaje otwarta. Nawet jeśli napastnik zdołał w jakiś sposób narazić na szwank Twój system, najprawdopodobniej otrzyma 60 minut danych.

Jeśli nie jesteś maniakiem szyfrowania, oznacza to, że schemat szyfrowania ExpressVPN jest tak dobry, jak się da, gdziekolwiek. Ale jeśli znasz szczegóły techniczne na niskim poziomie, docenisz szczegółowe wyjaśnienia, które firma udostępnia na swojej stronie internetowej.

Obsługa DNS jest kolejną atrakcją. ExpressVPN nie tylko oferuje ochronę przed wyciekiem DNS, aby zapobiec wyciekom danych o Twoich działaniach online z tunelu, ale także uruchamia własny prywatny, zerową wiedzę, 256-bitowy zaszyfrowany DNS na każdym ze swoich własnych serwerów. To duża przewaga nad niektórymi mniejszymi dostawcami, którzy w najgorszym przypadku mogą przekierować ruch DNS do OpenDNS lub innych usług firm trzecich. Oprócz ryzyka logowania na serwerze DNS, korzystanie z niezaszyfrowanego DNS daje atakującym szansę przechwycenia Twoich próśb, przefiltrowania ich, zablokowania ich i innych, wszystkie problemy, które w dużej mierze znikają przy użyciu schematu ExpressVPN.

Nie testowaliśmy serwera DNS dogłębnie, ale strony internetowe takie jak IPLeak, DNS Leak Test i Browser Leaks potwierdziły, że serwery ExpressVPN używają adresu IP dla swoich zapytań DNS i żaden z nich nie miał żadnego DNS ani wycieków ruchu.

Logowanie

Sprawdź typową stronę internetową VPN i zazwyczaj znajdziesz „NO LOGGING!” roszczeń wyraźnie wyświetlane w bardzo dużej czcionki, ale polityka prywatności, która albo daje bardzo mało szczegółów na temat szczegółów, lub ujawnia, że firma nie rejestruje niektóre informacje, po wszystkim.

ExpressVPN robi to trochę inaczej. Strona główna strony internetowej nie ma żadnego „logu zerowego”, który może się pochwalić, na przykład, i musisz udać się na stronę Funkcje, aby po raz pierwszy przyjrzeć się pozycji firmy: „ExpressVPN nie rejestruje danych o ruchu drogowym, zapytań DNS lub czegokolwiek, co może być użyte do identyfikacji Ciebie”.

Jeśli potrzebujesz więcej, firma nie zmusza Cię do polowania na istotne szczegóły wśród 2000 słów zapakowanego w żargon małego druku. Wystarczy kliknąć na link obok oświadczenia o braku logowania, aby przejść do wyraźnie napisanej strony „Polityka wobec logów”, która wyjaśnia, co ExpressVPN zbiera, co nie, dlaczego usługa działa w ten sposób i co oznacza dla użytkowników.

Strona ta stwierdza, że usługa nie przechowuje żadnych zapisów dotyczących adresu IP użytkownika po podłączeniu się do ExpressVPN, czasu zalogowania, przydzielonego adresu IP VPN, wszelkich informacji na stronach internetowych lub stronach, które odwiedzasz (w tym za pośrednictwem zapytań DNS) lub jakiegokolwiek ruchu.

Nadal istnieje pewne logowanie. Firma rejestruje każdą datę połączenia z usługą i wybór serwera. Ponieważ jednak nie przechowuje czasu połączenia ani przydzielonego adresu IP, nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł wykorzystać te dane do ostatecznego połączenia akcji internetowej z konkretnym kontem ExpressVPN.

Firma rejestruje również numer wersji zainstalowanych przez Ciebie klientów oraz łączną ilość danych przesyłanych każdego dnia. Dane te nie stanowią również żadnego rodzaju zagrożenia dla prywatności i nie mamy wątpliwości, że inne sieci VPN robią podobne rzeczy: po prostu się do tego nie przyznają.

Kraj nie jest częścią ’14 Eyes’, umowy o dzieleniu się informacjami zwaną również SIGINT Seniors Europe (SSEUR) i nie jest znany jako strona żadnej ze swoich umów o dzieleniu się informacjami.

Pomimo niewielkich rozmiarów BVI reguluje swoje sprawy, a Wielka Brytania i USA nie mają jurysdykcji, aby automatycznie zmusić ExpressVPN do ujawnienia jakichkolwiek danych. Aby tak się stało, skarżący musiałby podnieść tę kwestię w Sądzie Najwyższym BVI, wykazać, że rejestry związane z poważnym przestępstwem (jedno podlegające karze rocznej lub dłuższej w więzieniu, gdyby wydarzyło się to w BVI) oraz wyjaśnić, w jaki sposób rejestry te dostarczyłyby odpowiednich dowodów w tej sprawie. Trudno jest dostrzec, w jaki sposób minimalna liczba zapisów ExpressVPN mogłaby stanowić użyteczny dowód czegokolwiek.

Jest tu wiele do polubienia. Jest oczywiste, że ExpressVPN rozumie te kwestie i dokłada wszelkich starań, aby wyjaśnić je, właściwie i w pełni, swoim klientom. To samo w sobie jest uspokajające i stanowi ogromną poprawę w zakresie polityki prywatności wielu sieci VPN.

Wydajność

Prędkość jest ważnym czynnikiem przy wyborze sieci VPN i używamy kilku intensywnych testów i kilku lokalizacji (Wielka Brytania i USA), aby dowiedzieć się, jak działa usługa.

Proces rozpoczął się w Wielkiej Brytanii, gdzie zalogowaliśmy się do przykładu 25 serwerów ExpressVPN z obsługą OpenVPN, zarejestrowaliśmy początkowe czasy połączeń i przeprowadziliśmy kilka testów ping, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z opóźnieniem. Nie muszą one koniecznie wpływać na prędkość pobierania, ale nadal stanowią kluczową część doświadczenia z usługą (jeśli połowa serwerów jest zawsze wyłączona, lub czasy połączeń i opóźnienia różnią się znacznie, to będzie to zła wiadomość.)

Nasz pierwszy test nie wykazał żadnych awarii połączeń, a każdy serwer podłączony w ciągu dwóch do pięciu sekund, bardzo dobry start (wiele VPN trwa dwa razy dłużej, ProtonVPN regularnie wymagał 12-13 sekund.) Testy te zostały wykonane w krótkim okresie czasu i niekoniecznie będą odzwierciedlać długoletnie doświadczenie korzystania z ExpressVPN, ale z tego, co widzieliśmy, usługa nie ma żadnych istotnych problemów z połączeniem w ogóle.

Gdzie indziej opóźnienia mieściły się w naszym oczekiwanym zakresie, a kontrole geolokalizacyjne wykazały, że wszystkie serwery znajdowały się w reklamowanych lokalizacjach.

Sprawdziliśmy wydajność, korzystając z serwisów benchmarkingowych SpeedTest i TestMy do pomiaru prędkości pobierania danych z lokalizacji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Wydajność Wielkiej Brytanii była bardzo rozsądna i wynosiła 60-64Mbps na naszej linii testowej o przepustowości 75Mbps. Niektóre sieci VPN mogą dać nam 2-3Mbps więcej, ale to nie jest znacząca lub zauważalna różnica i zasadniczo usługa dała nam tyle, ile byśmy oczekiwali od tego połączenia.

Nasze amerykańskie połączenie miało linię 475Mbps, dając nam dużo lepsze wyobrażenie o tym, co ExpressVPN może zrobić, a wyniki były imponujące przy 200-250Mbps. Aby przedstawić te liczby z perspektywy, spośród 20 sieci VPN, które porównaliśmy z tej lokalizacji, tylko trzy wypadły lepiej (Goose VPN, Hotspot Shield, prywatny dostęp do Internetu).

(Mogą one brzmieć jak nieistotne liczby, jeśli Twoje połączenie internetowe jest ułamkiem tej prędkości, ale uważamy, że mają one znaczenie dla wszystkich. Im wyższe prędkości, jakie daje nam serwer, tym większa jest jego przepustowość i tym większe prawdopodobieństwo, że zapewni on przyzwoitą wydajność, nawet w godzinach szczytu.

Testy na duże odległości są trudniejsze do zinterpretowania, ponieważ istnieje cały szereg czynników niezwiązanych z siecią VPN, które mogą mieć wpływ na wydajność. Jednak sprawdziliśmy nasz przykładowy zestaw 25 serwerów ExpressVPN poza niektórymi witrynami benchmarkingowymi, tak czy owak, aby zobaczyć, co się stanie.

Wyniki były ogólnie bardzo pozytywne, przy czym większość Europy, USA, a nawet kilka bardziej odległych lokalizacji – Australia, Hong Kong, Afryka Południowa, Karaczi – zarządzało blisko 60Mbps z naszej bazy w Wielkiej Brytanii. Było jeszcze kilka innych rozczarowujących wyjątków – Brazylia i Kenia osiągnęły maksymalną prędkość 20Mbps i zazwyczaj były znacznie mniejsze – ale to może się zdarzyć w krótkoterminowych testach, a ogólna wydajność sieci ExpressVPN była bardzo dobra.

Konfiguracja

Uzyskanie klienta VPN prawidłowo skonfigurowanego może czasami stanowić wyzwanie, ale dobrze zaprojektowana strona internetowa ExpressVPN została wyraźnie ustawiona tak, aby utrzymać kłopoty do absolutnego minimum.

Zaloguj się na przykład do pulpitu swojego konta i nie musisz polować na link do pobrania. Strona internetowa wykrywa typ urządzenia, którego używasz, wyświetla przycisk pobierania dla tego klienta i umożliwia pobranie kopii jednym kliknięciem.

Jeśli potrzebujesz czegoś dla innej platformy, kliknięcie „Ustaw na wszystkie swoje urządzenia” przeniesie Cię do ogromnej listy opcji, w tym Windows, iOS, Kindle Fire, Mac, Android, Linux i więcej. Stuknięcie któregokolwiek z tych wyświetlaczy spowoduje wyświetlenie większej ilości linków do pobrania i instrukcji.

Nawet te są o wiele bardziej pomocne, niż można się spodziewać. Stuknij łącze 'Android’ z większością sieci VPN i prawdopodobnie po prostu zostaniesz przekierowany do Google Play. ExpressVPN ma link Play Store, ale również daje Ci kod QR, przycisk do wysłania sobie linku konfiguracyjnego (idealny, jeśli potrzebujesz zainstalować go na innym urządzeniu), a nawet opcję dla ekspertów, aby bezpośrednio pobrać plik APK.

W zgrabnej konfiguracji, ExpressVPN nie zmusza Cię do ręcznego wprowadzania nazwy użytkownika i hasła. Zamiast tego wystarczy skopiować unikalny kod aktywacyjny wyświetlany na stronie pobierania i wkleić go do klienta, gdy zostaniesz o to poproszony. Następnie oprogramowanie automatycznie ustawia Twoje dane logowania i nie będziesz musiał w ogóle myśleć o nazwach użytkowników i hasłach.

Inną opcją jest skonfigurowanie klienta OpenVPN innego producenta. ExpressVPN ułatwia to znacznie, dostarczając rozsądnie nazwane pliki konfiguracyjne OVPN (my_expressvpn_argentina_udp.ovpn, w przeciwieństwie do czegoś takiego jak ar1.nordvpn.com.udp1194.ovpn w NordVPN), a interfejs graficzny OpenVPN działał w ciągu kilku minut.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

Jest to najwyższej jakości sieć VPN, która przekroczyła nasze oczekiwania we wszystkim, począwszy od wsparcia dla platformy i prywatności, po łatwość obsługi, zdolność odblokowywania i jej doskonałe wsparcie. Brak zintegrowanego przełącznika zabijania na aplikacjach mobilnych może być problemem dla niektórych, ale w przeciwnym razie jest to dopracowany, potężny i profesjonalny serwis.

Sprawdź również najlepsze usługi VPN z 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit