Przejdź do treści

ESET NOD32 Antivirus – Opinie i Recenzja

ESET NOD32 AntivirusFirma ESET z siedzibą w Bratysławie została założona przez grupę przyjaciół około 25 lat temu w celu wprowadzenia na rynek ich oprogramowania antywirusowego NOD. Obecnie posiada szeroką gamę produktów obejmujących wszystkie główne platformy i jest używany przez 100 milionów klientów na całym świecie.

ESET NOD32 Antivirus jest podstawowym produktem firmy. Jest on znacznie bardziej skoncentrowany na podstawowym zadaniu antywirusowym niż niektóre produkty konkurencji – nie ma niszczarki plików, menedżera haseł ani innych dodatków dodatkowych – ale to nie oznacza, że pakiet jest pozbawiony funkcji. Jeśli cokolwiek, to ma więcej niż większość.

Moduł Device Control ogranicza ryzyko infekcji z innych urządzeń poprzez kontrolowanie dostępu do pamięci USB, zewnętrznych dysków twardych, nośników optycznych, a nawet urządzeń łączących się przez Bluetooth i FireWire.

Nowe funkcje obejmują skaner UEFI do sprawdzania złośliwego oprogramowania w firmware komputera. Pojawiły się nowe narzędzia do zarządzania licencjami ESET, a program polecający daje Ci rozszerzenie licencji próbnej dla każdego, kto może zainstalować i uruchomić oprogramowanie.

Jeśli cała ta moc nie jest wystarczająca, możesz dostosować sposób działania pakietu za pomocą ponad 150 ustawień profilu.

ESET NOD32 jest wyceniony na 39 dolarów (30 funtów) za jeden komputer, licencja roczna. Jest to dość typowe dla pakietu premium – Bitdefender Antivirus Plus kosztuje tyle samo – ale są nieco lepsze oferty. Na przykład Kaspersky Antivirus wynosi obecnie 29,25 USD (22,50 GBP) za pierwszy rok i 32,50 USD (25 GBP) przy odnowieniu.

Jeśli masz kilka systemów do ochrony, strome zniżki sprawiają, że ESET wygląda znacznie lepiej. Na przykład czterokomputer, trzyletnia licencja kosztuje tylko 130 dolarów (100 funtów) lub 10,83 dolarów (8,33 funtów) za rok pracy urządzenia.

Jeśli jednak szukasz tego rodzaju licencji wielosystemowej, rozważ również ESET Internet Security. Dodaje on wiele funkcji pakietu zabezpieczeń – zaporę ogniową, antyspam, kontrolę rodzicielską, ochronę kamer internetowych, więcej – ale jest tylko nieznacznie droższy, z czterema komputerami, trzyletnią licencją kosztującą 144 USD (£115) lub 12,45 USD (£9,58) za rok pracy urządzenia.

Konfiguracja programu antywirusowego

ESET NOD32 jest dostępny w 30-dniowym bezpłatnym okresie próbnym. Musieliśmy podać swój adres e-mail, aby go aktywować, ale w przeciwnym razie instalacja przebiegała sprawnie, pobierając i instalując główny pakiet ESET NOD32, automatycznie aktualizując się i uruchamiając wstępne skanowanie.

Sprawdzenie zainstalowanych plików nie ujawniło żadnych niespodzianek. Były one dobrze zorganizowane i cyfrowo podpisane, pochwyciły rozsądne 650MB miejsca na dysku twardym, a rdzeń pakietu dodał tylko kilka procesów do naszego systemu testowego, wykorzystując w sumie zaledwie 100MB pamięci RAM w stanie spoczynku.

Jeśli jesteś typem, który lubi dopracować swoje zabezpieczenia, możesz spędzić trochę czasu przeglądając ustawienia ESET NOD32, co daje Ci ogromną liczbę poprawek i opcji.

Inny program antywirusowy może na przykład pozwolić na włączenie lub wyłączenie skanowania poczty elektronicznej. ESET umożliwia wybór klientów poczty elektronicznej, którzy mają być zintegrowani, które wiadomości e-mail mają być skanowane (otrzymane, wysłane), które protokoły mają być monitorowane, co należy zrobić w przypadku wykrycia zagrożenia (zignorować je, usunąć, przenieść do wybranego folderu) i nie tylko.

Nawet jeśli brzmi to jak rodzaj niskiego poziomu maniactwa, którego nigdy nie użyjesz, nie ignoruj go całkowicie. Jeśli dziwny błąd lub konflikt powoduje poważny problem w systemie ESET NOD32, możliwość zastosowania takich poprawek systemowych może być kluczem do rozwiązywania problemów, a nawet do rozwiązania problemu.

Cechy ESET NOD32

Interfejs ESET NOD32 wygląda trochę zagracony, przynajmniej na początku, z wszystkimi informacjami o statusie, przyciskami, paskami bocznymi, linkami i innymi. Nauczenie się podstaw zajmuje trochę czasu, na przykład, że kliknięcie opcji Skanuj komputer przenosi Cię na stronę Skanuj i czeka, aż zdecydujesz, co zrobić, podczas gdy kliknięcie opcji Skanuj komputer uruchamia natychmiastowe skanowanie.

Po ustaleniu zasad, jednak, program działa tak samo jak każdy inny program antywirusowy. Możesz uruchomić skanowanie ogólne za pomocą kliknięcia lub uruchomić szybkie lub usuwalne skanowanie dysku. Istnieje również potężna opcja budowania niestandardowych typów skanowania, które sprawdzają wybrane lokalizacje i korzystają z preferowanych reguł skanowania.

Elastyczność ta jest kontynuowana niemal wszędzie, gdziekolwiek spojrzysz. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy pliku w przeglądarce Explorer i ESET NOD32, jak każdy inny, daje możliwość skanowania go w zwykły sposób. Ale można również sprawdzić reputację pliku, aby dowiedzieć się więcej na jego temat; zeskanować plik bez czyszczenia, tylko po to, aby uzyskać natychmiastowy werdykt; lub ręcznie poddać plik kwarantannie, nawet jeśli nie został oznaczony jako złośliwe oprogramowanie, co jest bardzo użytecznym sposobem na bezpieczne archiwizowanie pliku, o który się martwisz.

Niezależnie od wybranej przez nas metody skanowania, czasy skanowania były bardzo krótkie, szczególnie po pierwszym uruchomieniu, gdy funkcja skanowania inteligentnego ESET zapewnia, że sprawdzane są tylko zmienione lub nowe pliki. Wskaźniki wykrywalności również były dobre, ponieważ program wykrywa wszystkie nasze przykładowe zagrożenia i nie podnosi fałszywych alarmów.

Filtrowanie adresów URL wykryło tylko średnią liczbę złośliwych adresów URL, jak widzieliśmy w poprzednich recenzjach. Nastąpiła znaczna poprawa w przypadku fałszywych alarmów, jednak pakiet ponownie nie ostrzegał nas o pojedynczej legalnej stronie.

Funkcja Device Control umożliwia zdefiniowanie, co się dzieje, gdy użytkownicy podłączą do systemu wiele typów urządzeń: pamięć zewnętrzną, drukarkę USB, urządzenie Bluetooth, skaner, czytnik kart inteligentnych, modemy i wiele innych. Opcje obejmują tworzenie urządzeń tylko do odczytu, wyświetlanie ostrzeżeń dla użytkowników lub całkowite ich blokowanie. Reguły mogą mieć zastosowanie do wszystkich lub określonych urządzeń („zablokować wszystkie urządzenia pamięci masowej USB z wyjątkiem x, y, z”), niektórych lub wszystkich kont użytkowników, a system rejestruje wszystkie połączenia urządzeń do późniejszego wglądu.

Jest to bardzo wydajny system, ale nie jest łatwy do skonfigurowania. Nie ma prostej biblioteki gotowych reguł i nie ma przyjaznego dla użytkownika wizualnego kreatora reguł. Zamiast tego wybierasz głównie opcje techniczne z list i masz nadzieję, że dobrze je rozumiesz (sprawdź stronę Pomoc na stronie funkcji). Jest to w dużej mierze funkcja wyłącznie dla ekspertów.

Są lepsze wiadomości z menu Narzędzia. Tutaj możesz przeglądać logi, zobaczyć co program zablokował, obserwować działające procesy, pobrać bootowalne narzędzie ESET do czyszczenia SysRescue i wiele więcej.

ESET SysInspector jest atrakcją, doskonałym narzędziem, które wykonuje migawkę systemu i podkreśla interesujące elementy: uruchomione procesy, połączenia sieciowe, krytyczne pliki (HOSTS), ważne wpisy do rejestru i wiele więcej. Nie jest to rozwiązanie dla początkujących, ale jeśli korzystasz z narzędzi takich jak Sysinternals’ Process Explorer, wkrótce poczujesz się jak w domu.

Ogólnie rzecz biorąc, ESET NOD32 posiada więcej funkcji, niż można się spodziewać po czystej aplikacji antywirusowej. Początkujący mogą zignorować bardziej zaawansowane opcje i pozwolić programowi wykonać swoją pracę, ale prawdziwa wartość jest tutaj dla ekspertów, którzy docenią moduł Device Control i ekstremalną konfigurowalność ESET.

Ochrona

ESET okazał się dokładny w naszych testach szybkiego wykrywania złośliwego oprogramowania, ale aby uzyskać pełny obraz jego skuteczności, sprawdziliśmy również oceny ESET w głównych laboratoriach testowych.

Miesięczne testy ochrony AV Comparatives, przeprowadzane w warunkach rzeczywistych, umieszczają ESET w dolnym zakresie środkowym zestawu testów: nie jest to test wielki, ale nie zły, tylko gdzieś pomiędzy nimi. W raporcie z września 2018 r. ESET uplasował się na 12 miejscu spośród 18, na przykład, ze stopniem ochrony wynoszącym 98,5%. W lutowo-czerwcowym podsumowaniu pięciu testów również sklasyfikowano ESET na 12 miejscu, przy średnim wskaźniku ochrony na poziomie 99,1%.

AV-Test odnotował w przeszłości podobnie niskie lub średnie wyniki, ale od 2017 r. firma nie testowała produktów ESET.

Raport SE Labs lipiec-wrzesień 2018 r. na temat ochrony przed złośliwym oprogramowaniem domowym daje najlepsze wyniki dla ESET, przy czym firma zajęła trzecie miejsce spośród 13, tuż za Kaspersky i Norton, ale lepsze niż Avira, Trend Micro, Avast, McAfee i inne.

Laboratoria testujące mają wyraźnie różne poglądy na temat ESET – co nie jest zaskoczeniem, ponieważ każde laboratorium ma swoje własne metody i procedury punktacji – ale ogólny obraz jest taki, że nie oferuje ono najlepszej ochrony lub najgorszego, ale znajduje się gdzieś w środku opakowania.

Podejrzewamy, że ten pogląd może niedoceniać możliwości ESET NOD32, zwłaszcza dla użytkowników-ekspertów. Laboratoria w dużej mierze testują pakiety antywirusowe z ustawieniami domyślnymi, ale jeśli jesteś w stanie i chcesz skonfigurować bardziej zaawansowane funkcje ESET – takie jak potężna kontrola urządzeń – powinieneś jeszcze bardziej poprawić swoje bezpieczeństwo.

Ważne jest również to, że program antywirusowy nie spowolni cię, a w tym przypadku mamy dobre wieści. Raport PassMark Security Products Performance Benchmarks 2019 ocenia wpływ wydajności 14 pakietów zabezpieczeń przy użyciu 23 kluczowych wskaźników. ESET zdeptał większość konkurencji, aby zająć drugie miejsce, tuż za Norton Security, z nawet rzekomo lekkim Windows Defender wracając na szóste miejsce. Dokładne wyniki, które zobaczysz, będą zależeć od Twojego sprzętu i sposobu jego użycia, ale generalnie uważamy, że ESET NOD32 Antivirus powinien mieć minimalny wpływ na wydajność większości systemów.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

ESET NOD32 może być używany przez początkujących, ale jego główną wartością są doświadczeni użytkownicy, którzy docenią jego zaawansowane funkcje i niską konfigurowalność.

Zwróciliśmy również uwagę na najlepszy program antywirusowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit