Przejdź do treści

CyberGhost VPN – Opinie, Test, Recenzja

CyberGhostCyberGhost jest rumuńskim i niemieckim gigantem w dziedzinie ochrony prywatności, który zapewnia kompleksowe usługi VPN dla ponad 10 milionów użytkowników.

CyberGhost VPN może pochwalić się ponad 4800 serwerami w 58 krajach. Torrenty są dozwolone na wielu, choć nie na wszystkich serwerach, a firma oferuje klientom indywidualnym dla systemów Windows, Mac, iOS, Android i innych.

Oprócz zwykłej funkcjonalności VPN, CyberGhost VPN zawiera szereg dodatków w pakiecie. Może blokować złośliwe strony internetowe, reklamy i trackery. Zautomatyzowane przekierowanie HTTPS zapewnia jak najbezpieczniejsze połączenie z każdą stroną internetową, a opcjonalna kompresja danych może zmniejszyć przepustowość, oszczędzając pieniądze na telefonach komórkowych.

Włączenie tak wielu potężnych funkcji jednocześnie może spowodować problemy z przeglądaniem stron internetowych w niektórych sytuacjach, ale na szczęście możesz wybrać, z których z tych funkcji chciałbyś skorzystać, wyłączając jednocześnie wszystko inne.

CyberGhost obsługuje połączenie do siedmiu urządzeń jednocześnie. Jest to nieco powyżej średniej (standard branżowy to pięć), ale należy pamiętać, że muszą to być konkretne urządzenia. Połącz się z telefonu, konsoli do gier lub inteligentnego telewizora tylko raz, to jeden z Twoich zużytych slotów. Jeśli skończą Ci się sloty, później możesz wylogować się z poszczególnych urządzeń, ale to nadal może być kłopotliwe.

Gdzie indziej, jeśli tego potrzebujesz, dostępna jest internetowa baza wiedzy, podczas gdy czat i obsługa poczty elektronicznej są pod ręką, aby pomóc Ci przejść przez szczególnie trudne fragmenty.

Plany i cena CyberGhost VPN

Zapisanie się na miesięczne konto CyberGhost VPN kosztuje 12,99 USD miesięcznie, co stanowi najwyższy standard w branży – 10-13 USD.

Cena spada gwałtownie wraz z przedłużeniem abonamentu, jednak z rocznym planem kosztującym równowartość 5,99 USD miesięcznie, spadającym do 3,69 USD w ciągu dwóch lat i okazyjną ceną 2,50 USD w ciągu trzech lat.

Niektóre plany mogą zawierać nieoczekiwane dodatki. Podczas poprzedniego przeglądu, na przykład, plany jednoroczne i dłuższe zostały opatrzone licencją „One-time PC clean-up Reimage”. Nie było to widoczne, dopóki nie wybraliśmy planu jednorocznego i nie wybraliśmy metody płatności, więc spróbuj tego przed zakupem.

Cokolwiek wybierzesz, możesz płacić za pomocą Bitcoin, jak również PayPal i karty kredytowej.

Dostępne są bezpłatne testy, chociaż są one bardziej skomplikowane do zrozumienia niż zwykle.

Pobierz i utwórz konto na przykład w systemie Windows, a otrzymasz tylko 24 godziny na wypróbowanie usługi. Nie tylko jest to bardzo krótkie, ale również nie masz dostępu do pełnej usługi. Klient nie umożliwia połączenia z niektórymi specjalistycznymi połączeniami strumieniowymi, na przykład, i za każdym razem, gdy w ogóle się łączysz, jesteś ostrzeżony, że wszystkie „wolne sloty” są zużyte i musisz poczekać minutę lub dwie.

Możesz uzyskać więcej czasu próbnego rejestrując się w aplikacji iOS, co daje Ci siedem dni. Ale najpierw musisz zarejestrować się w aplikacji. Jeśli utworzysz swoje konto w systemie Windows, a następnie zalogujesz się do aplikacji iOS za pomocą tego samego konta, jej okres próbny również wygaśnie po 24 godzinach.

Zainstaluj jednak aplikację dla systemu Android i nie musisz tworzyć ani logować się na konto CyberGhost, co oznacza, że otrzymasz pełną 7-dniową wersję próbną, bez względu na wszystko.

Mylące? Tak. Najlepszym podejściem jest prawdopodobnie zacząć od aplikacji dla systemu Android, jeśli można, aby poczuć wydajność CyberGhost i sprawdzić, czy można uzyskać dostęp do Netflix i innych zablokowanych witryn. Jeśli podoba Ci się to, co widzisz, wybierz dzień, w którym nie masz nic innego do zrobienia i spędzić go intensywnie testując klienta komputera stacjonarnego.

Wolelibyśmy coś prostszego – czy naprawdę byłoby tak trudno mieć siedem dni wolnych, niezależnie od platformy? – ale przynajmniej CyberGhost daje Ci szansę spróbować przed zakupem. A jeśli nie zarejestrować się, a następnie znaleźć usługę nie działa dla Ciebie, dobre wieści – firma ma teraz długi 45 dni gwarancji zwrotu pieniędzy, jeden z najbardziej hojnych ofert wokół.

Logowanie i prywatność

Jak wiele sieci VPN, strona internetowa CyberGhost dumnie szczyci się polityką „strict no logs policy” na pierwszej stronie.

W przeciwieństwie do niektórych sieci VPN, polityka prywatności usługi robi dobrą robotę, tworząc kopię zapasową tego, z tym prostym i prostym akapitem:

„….podczas korzystania z CyberGhost VPN, dane o ruchu użytkownika, takie jak historia przeglądania, miejsce docelowe ruchu, zawartość danych i preferencje wyszukiwania nie są monitorowane, rejestrowane, rejestrowane lub przechowywane przez Spółkę. Co więcej, podczas korzystania z sieci VPN CyberGhost nie przechowujemy dzienników połączeń, co oznacza, że nie mamy żadnych dzienników związanych z adresem IP, czasem połączenia lub czasem trwania sesji”.

Krótkie opisy, takie jak ten, nie zawsze są precyzyjne, więc polityka jest kontynuowana w celu określenia konsekwencji.

„NIE wiemy w żadnym momencie, który użytkownik kiedykolwiek uzyskał dostęp do konkretnej strony internetowej lub usługi NIE wiemy, który użytkownik był podłączony do naszej usługi CyberGhost VPN w danym momencie lub który adres IP serwera CyberGhost VPN, z którego korzystali, NIE znamy zestawu oryginalnych adresów IP komputera użytkownika”.

Jeśli potrzebujesz więcej, to czy CyberGhost loguje? Nie!” dokument pomocniczy dodaje trochę więcej szczegółów.

Podczas gdy my oklaski CyberGhost jasności, rzeczywistość jest to tylko słowa na stronie internetowej, i nie ma sposobu, aby indywidualny użytkownik wiedział, jak usługa rzeczywiście działa. Niektórzy dostawcy VPN (NordVPN, VyprVPN) zajmują się tym problemem, przeprowadzając niezależne audyty swoich systemów i mamy nadzieję, że CyberGhost i reszta branży wkrótce zrobi to samo.

W międzyczasie możemy przynajmniej przeprowadzić kilka podstawowych kontroli prywatności we własnym zakresie, wykorzystując strony takie jak IPLeak.net i DNS Leak Test do poszukiwania DNS i innych przecieków prywatności.

Szybko zauważyliśmy jeden dziwny problem. Większość sieci VPN utrzymuje Twoją prywatność poprzez dostarczanie DNS z ich adresów IP serwerów, więc jeśli połączyłeś się z nowojorskim serwerem, będziesz miał nowojorski adres IP DNS. Ale kiedy połączyliśmy się z Wielkiej Brytanii, CyberGhost dał nam nowojorski adres IP, ale adres IP DNS z Wielkiej Brytanii.

Nie jest to poważną wadą. Ochrona DNS CyberGhost wykonywała swoje podstawowe zadanie, zastępując nasz oryginalny serwer DNS swoim własnym. Nie jest niczym niezwykłym, aby urządzenia korzystały z serwerów DNS, które nie znajdują się w ich własnym kraju, więc strony internetowe nie miałyby powodu, aby zakładać, że jesteśmy w Wielkiej Brytanii, a nie w USA. Udostępnienie serwerów DNS bliżej naszej lokalizacji powinno przyczynić się do zwiększenia szybkości przeglądania stron internetowych, a co za tym idzie – do zwiększenia korzyści.

CyberGhost rozdaje więc frakcyjnie więcej informacji niż większość najlepszych sieci VPN. Jednak obawy te mają głównie charakter teoretyczny i mało prawdopodobne jest, aby miały one realny wpływ na Twoją prywatność na co dzień.

Wydajność VPN

Pomiar wydajności VPN jest trudny, ponieważ istnieje tak wiele czynników, ale staraliśmy się wyobrazić sobie prędkość CyberGhost poprzez testowanie lokalnych prędkości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych za pomocą stron internetowych zawierających benchmarking, w tym SpeedTest i TestMy.

Nasze najbliższe serwery w Wielkiej Brytanii zapewniły solidną i wyjątkowo stałą prędkość, wynoszącą średnio około 63Mbps na naszej szerokopasmowej linii światłowodowej o przepustowości 75Mbps.

Dodane szyfrowanie OpenVPN obniżyło wydajność, co jest nieuniknione, ale CyberGhost nadal ogranicza nasze prędkości o około 6-7%, co stanowi minimalne koszty ogólne.

Przeprowadziliśmy testy w Stanach Zjednoczonych na szybkim połączeniu o przepustowości 475Mbps, a prędkość transmisji danych mieści się w przedziale 125-155Mbps. To wolniej niż niektórzy z najlepszych konkurentów – serwery ExpressVPN utrzymują prędkość ponad 400Mbps – ale jest to lepsze niż większość, bardzo spójne i wystarczająco dobre dla większości urządzeń i sytuacji.

Pomiar prędkości na bardziej oddalonych serwerach jest mniej wiarygodny jako punkt odniesienia, ponieważ należy wziąć pod uwagę dodatkowe problemy związane z trasowaniem i opóźnieniami. Mimo to, nawet według tych standardów, CyberGhost był trochę rozczarowujący. Australia zarządzała prędkością 25-30Mbps, ale większość lokalizacji azjatyckich była znacznie mniejsza, Wietnam zmagał się z prędkością 3Mbps, a serwer w Indonezji był tak wolny, że większość testów albo nie powiodła się, albo zwróciły wyniki poniżej 1Mbps.

Obraz wydajności jest więc mieszany, ale pamiętajmy, że nasze testy dają tylko obraz prędkości w danym momencie. Jeśli jednak masz specyficzne potrzeby serwera poza najbardziej popularnymi lokalizacjami w Europie i Ameryce Północnej, zalecamy przetestowanie ich przed zakupem, aby sprawdzić, jak usługa działa dla Ciebie.

Wsparcie techniczne

Wskaż swoją przeglądarkę na stronę wsparcia CyberGhost i trudno nie być pod wrażeniem samej wagi artykułów. Istnieją przewodniki dla Windows, iOS, Mac, Android, Linux, Kodi, konsole i routery, wraz z artykułami rozwiązującymi problemy i różnymi innymi FAQ.

Kiedy jednak przyjrzeliśmy się bliżej, zaczęliśmy dostrzegać wiele problemów. Zaczynają się one od tego, jak zorganizowane są artykuły. Spodziewalibyśmy się, że problemy związane z instalacją będą miały na przykład sekcję samą w sobie, ale zamiast tego, że zostaną rozrzucone i zmieszane z innymi artykułami. Możesz przeszukiwać artykuły w poszukiwaniu słów kluczowych, ale to nie pomaga, ponieważ wyniki nie wydają się być posortowane według użyteczności.

Zawartość artykułu jest często słaba, zbyt słaba. Udaliśmy się do działu 'Problemy z połączeniem i prędkością’ w Troubleshootera i zauważyliśmy, że nie ma ani jednego przewodnika oferującego ogólne porady dotyczące zwiększania prędkości (połączenie z innej sieci, połączenie z inną lokalizacją, wypróbowanie innego protokołu, ponowne uruchomienie sprzętu – znasz zasady działania). Zamiast tego, znaleźliśmy bezsensowną zawartość, taką jak ta:

„Jeśli używasz kart UMTS do łączenia się z Internetem, zwykle instalujesz również oprogramowanie tej karty. Programy te mogą powodować problemy przy korzystaniu z CyberGhost VPN, co jest zaskakujące nawet po zaprzestaniu korzystania z płyty UMTS”.

To nie jest snippet, nie edytowaliśmy go ani niczego nie pominięliśmy. To cały artykuł. Poprzedni użytkownicy CyberGhost zdają się podzielać nasz pogląd – artykuł stwierdza, że „0 z 8 okazało się to pomocne” – ale nadal jest tutaj.

Nieaktualne przewodniki były problemem. Na przykład samouczek systemu Windows mówił o tym, jak CyberGhost daje ci 7-dniową wersję próbną (teraz jest to tylko 24 godziny).

Inne artykuły zawierały kilka wątpliwych porad. Już pierwszy artykuł w sekcji Troubleshooter, na przykład, sugerował, że czysta instalacja klienta CyberGhost’a „rozwiąże większość problemów”. Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem VPN, zadaj sobie pytanie – ile z twoich najgorszych problemów było kiedykolwiek spowodowanych problemem z instalacją klienta?

Jest jeszcze gorzej. Pierwszą praktyczną sugestią dla „Co robić, jeśli CyberGhost wydaje się spowalniać połączenie internetowe” była zmiana MTU z 1500 na 1300, zbyt drastyczna jako pierwszy krok. Jest to zbyt drastyczny pierwszy krok i może łatwo spowolnić połączenia nieVPN, ale CyberGhost nie daje ci wskazówki, lub ostrzec nietechnicznych użytkowników, aby cofnąć ten krok, jeśli nie działa.

Niektóre z tych artykułów również wydają się słabo przetłumaczone z oryginału („w codziennym życiu sporo przeciwności wpływa na realną możliwą szybkość”). Chociaż są one nadal ogólnie zrozumiałe, oznacza to, że treść nie zawsze jest tak precyzyjna i jasna, jak powinna być.

Możesz również porozmawiać z prawdziwym, żywym, ludzkim człowiekiem, na szczęście za pośrednictwem poczty elektronicznej i wsparcia czatu na żywo. CyberGhost dokłada wszelkich starań, aby ukryć obsługę czatu – musisz kliknąć przycisk Pomoc w prawym dolnym rogu, a następnie wpisz słowo kluczowe, aby przeszukać bazę wiedzy, zanim pojawi się przycisk Czat – ale ostatecznie go znaleźliśmy.

Jedno kliknięcie i kilka minut później, agent pomocy technicznej odpowiedział na nasze pytanie. Mimo, że wybraliśmy nieco techniczny temat generowania plików konfiguracyjnych OpenVPN, natychmiast zrozumiał, czego nam potrzeba i jasno wyjaśnił wszystko, co musieliśmy wiedzieć.

Strona pomocy technicznej CyberGhost może budzić wątpliwości, ale to nie koniec historii. Jeśli napotkasz problemy, jest duża szansa, że obsługa czatu na żywo szybko wskaże Ci właściwy kierunek.

Ostateczny werdykt – nasza opinia

CyberGhost jest zdolną usługą VPN z wyjątkowo potężnym klientem Windows, wypełnionym funkcjami, a jednocześnie łatwym w użyciu. Klienci mobilni są znacznie bardziej zwyczajni, ale nadal jest wiele do polubienia, od odblokowania Netflix do niskich, trzyletnich cen i pomocnego wsparcia na żywo.

Sprawdź również najlepsze usługi VPN 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MbUnit